archirama.pl

Rzeźbiarska bryła Land Experience Center w Chinach autorstwa Ping Jiang z biura AEDAS

Bryła Land Experience Center, która wygląda jak rzeźba, niedawno została otwarta. Na razie budynek ma służyć jako centrum sprzedaży i marketingu, natomiast po jakimś czasie ma stać się centrum sztuki współczesnej. Bryła zmieni nie tylko funkcję, ale również... lokalizację! Jak to możliwe, że obiekty architektury współczesnej wędrują z miejsca na miejsce?

Bryła Land Experience Center w Chinach autorstwa Ping Jiang z biura AEDAS

Bryła Land Experience Center w Chinach autorstwa Ping Jiang z biura AEDAS

Fot: http://www.aedas.com

Architektura współczesna jak rzeźba

Land Experience Center to interaktywne centrum wystawowe, które w pełni odzwierciedla wizję rozwoju miasta Xi’an w Chinach. Ulokowana jest na przecięciu głównej osi miasta Xi’an i Yanzhan Road. Bryła budynku Land Experience Center, która przypomina ogromną rzeźbę, to jeden z najbardziej interesujących budynków architektury współczesnej w tej okolicy. Autorem projektu jest Ping Jiang z biura AEDAS w Szanghaju. Budynek wyposażony jest w salę wystawową, salę wielofunkcyjną ,salę spotkań, nowoczesne pomieszczenie do wyświetlania hologramów 3D, biuro i pomieszczenia administracyjne, a także oddzielne skrzydło poświęcone wystawom.

Rzeźbiarska forma obiektu nie jest przypadkowa. Zainspirowana została lokalną topografią. Dynamiczny kształt odzwierciedla również dwoistość i przyszły rozwój miasta. Pierwszym zadaniem centrum jest służenie miastu jako interaktywny ośrodek do prezentowania strategii rozwoju. Ten unikatowy pawilon ma jednak także drugie przeznaczenie. Stalowa podstawa budynku skonstruowana jest w sposób nie ingerujący w podłoże, tak by można było później przenieść bryłę w inne miejsce. W przeszłości budynek – rzeźba ma być bowiem przeniesiony do parku i przekształcony w centrum sztuki współczesnej. Nieduża i kameralna, ale ambitna architektura współczesna oprócz tego, że tworzy nowy pejzaż miejski, ma okazję być również wędrującym bohaterem miasta Xi’an.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: http://www.aedas.com
Data publikacji: 2.07.2014 13:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!