archirama.pl

SAS Ilustrowany atlas architektury Saskiej Kępy. Premiera już 21 lipca

SAS wymyśliła i narysowała Magdalena Piwowar. Ilustracje opatrzyli tekstami Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś. Publikację wydało Centrum Architektury, w Warszawie, w 2012 roku.

SAS przewodnik Saska Kępa

SAS. Ilustrowany przewodnik po architekturze Saskiej Kępy

Fot: materiały prasowe

Atlas obejmuje 50 miejsc – budynków i elementów dekoracyjnych powstałych w latach 1926¬-1939 oraz wybranych obiektów powojennych i współczesnych. Każdy opatrzony jest jedną dużą ilustracją i krótkim opisem w języku polskim i angielskim. Publikacja jest prezentacją budynków, rzeźb i dekoracyjnych detali za pomocą precyzyjnej, lecz syntetycznej ilustracji.

Taki sposób przedstawienia architektury pozwala zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków (zasłaniające je drzewa, inne obiekty czy elementy infrastruktury miejskiej, brak dostępu z niektórych stron, zmiany modernizacyjne). Tym samym mamy szansę lepiej poznać pierwotny zamysł architekta.

>>Sprawdź recenzje i opinie o przewodniku SAS

Obiekty są̨ pokazane jako monochromatyczne bryły, które z przestrzeni miejskiej wróciły na deskę architekta, a raczej na ekran komputera, którym dziś posługiwaliby się ich twórcy. Premierze książki towarzyszy wykład (20 lipca o godz. 18, na dachu Klubu Kultury Saska Kępa), spotkanie z twórcami w Sklepie Jednej Książki (21 lipca, w godz. 11-16, kawiarnia Szara Cegła) oraz spacer architektoniczny po dzielnicy (zbiórka w kawiarni Szara Cegła o godzinie 16).

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 20.07.2012 11:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!