Po raz pierwszy w historii konkurs dla młodych architektów Schindler Award odbywa się w stolicy Szwajcarii, Bernie. Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentowanie nowej koncepcji urbanistycznej zaniedbanego fragmentu berneńskiego Starego Miasta. Jako że teren wybrany przez organizatorów konkursu cechuje niespójność, brak ułatwień dla osób niepełnosprawnych oraz architektoniczny chaos, studenci architektury naprawdę mogli się wykazać.
Poligon młodych architektów
Wszyscy uczestnicy musieli opracować zupełnie nowy plan organizacji przestrzennej kwartału berneńskich ulic. Organizatorom konkursu zależało na lepszym wykorzystaniu terenu oraz zagęszczeniu zabudowy w wytyczonym obrębie. Okolica miała już jednak swój specyficzny charakter. W jej obręb wchodzi bowiem między innymi Muzeum Sztuk Pięknych, parking oraz ruchliwy most kolejowy. Arterię okala też kolorowe centrum kultury. Projekty musiały zatem uwzględniać wyjątkowość dzielnicy.
Zabrakło Polaków
Jury konkursu wyłoniło właśnie spośród 113 projektów z całej Europy dziesięć najlepszych, które powalczą o nagrodę główną. Wśród nominowanych przeważają młodzi architekci z Niemiec, ale w gronie szczęśliwców znaleźli się również Szwedzi, Belgowie oraz Szwajcarzy i Hiszpanie. W ścisłym finale tegorocznej edycji konkursu zabrakło niestety studentów z Polski, którzy w poprzednich latach zajmowali wysokie pozycje.
Rozstrzygnięcie konkursu Schindler Award nastąpi 7 grudnia 2012, kiedy to poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji. Oprócz nagrody głównej zostaną także przyznane wyróżnienia pieniężne dla pięciu najlepszych finalistów. Jak co roku firma Schindler nagrodzi również trzy europejskie uczelnie architektoniczne, które kształcą najlepszych specjalistów w dziedzinie architektury.
Każda kolejna edycja konkursu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem branży architektonicznej. Cel przedsięwzięcia również pozostaje niezmienny. Młodzi architekci uczą się sztuki projektowania przestrzeni bez barier, przyjaznej dla wszystkich użytkowników i mieszkańców. Z kolei zaprojektowana na nowo, przemyślana i spójna infrastruktura miejska może trwale zmienić oblicze największych europejskich miast.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
