archirama.pl

Schronisko w Wielkiej Brytanii ze stali odporne na wiatr i wodę. Kielder Belvedere schronisko inne niż wszystkie

Schronisko Kielder Belvedere to połączenie budynku użytkowego i architektury będącej elementem sztuki. Schronisko stoi nad jeziorem Kieler w Wielkiej Brytanii.

Schronisko KIELDER BELVEDERE 2

Schronisko dla oczekujących na prom zostało wykonane w całości ze stali.

Fot: Keith Paisley

Na początku 1999 roku, architekci Softroom zostali wybrani do zaprojektowania małego schroniska nad brzegiem jeziora w Kieler, w otoczeniu jednego z największych lasów Wielkiej Brytanii. Projekt schroniska, nazwanego "Belvedere", był częścią programu rozwoju sztuki w przestrzeni publicznej. Projekt i budowa schroniska, które służy turystom i pasażerom lokalnego promu zajęło 10 miesięcy.

Budowla o trójkątnej bryle osadzona jest na metalowym walcu. Elewacja wykonana jest ze stali kwasoodpornej. Odbijające obraz okolicznego lasu ściany dają efekt zwierciadła. Budynek posiada przeszklenie od strony jeziora pozwalając obserwować jego taflę z wnętrza. Architekci Softroom zaprojektowali obiekt nie tylko zgodny z wytycznymi zamawiającego, ale również podporządkowany warunkom nałożonym przez surowy klimat i kapryśną pogodę.

>>Nowoczesna architektura. Dom chmura

Dlatego projektanci musieli pogodzić oryginalną bryłę z wytrzymałymi materiałami, które przetrwają dziesiątki lat. Dlatego siedzenia wewnątrz budynku wykonane są z trudnej do zniszczenia sztucznej żywicy. Mimo stalowej konstrukcji wnętrze sprawia wrażenie ciepłego i przytulnego. Z jednej strony to zasługa żółtego świetlika, a z drugiej okładzin w złotym kolorze. Kielder Belvedere został doceniony przez wielu architektów na całym świecie. Projekt trafił do finału FX International Interior Design Awards Best Public Building 2000

Architekci: Softroom
Lokalizacja: Northumberland, Wielka Brytania
Realizacja: 1999

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Keith Paisley
Data publikacji: 3.08.2012 10:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!