Ekspozycja „Secesja we Lwowie” przedstawia wybrane obiekty jednego z najważniejszych secesyjnych zespołów w Europie Środkowo – Wschodniej. Lwowska starówka jest zaniedbana. Ze ścian odpadają tynki, wiele budynków jest w złym stanie technicznym. Zmagające się z poważnymi problemami państwo nie ma środków na poważną rewitalizację, zwłaszcza, że liczba budynków z XIX wieku we Lwowie jest imponująca. Paradoksalnie, ten brak funduszy pozwolił na zachowanie wielu elementów, które zniknęłyby być może w czasie przebudowy. Jest jeszcze czas, żeby zobaczyć bogactwo detali charakterystyczne dla secesyjnych budynków, fantazyjne roślinne ornamenty, sztukaterie i fantastycznie różnorodne tynki, ceramiczne płytki i balustrady z kutego metalu.
Budynki te swój charakter zawdzięczają wybitnym architektom związanym z Politechniką Lwowską. Jak w innych krajach europejskich, architekci lwowscy nawiązywali do lokalnych tradycji, przede wszystkim ludowej sztuki Huculszczyzny. Sięgano również do dekoracyjnych motywów stylu zakopiańskiego. Równie ważne związki łączyły galicyjski Lwów z Wiedniem.
Ekspozycja składa się z 40 plansz prezentowanych w przestrzeni publicznej. Tablice umieszczono na rdzawych kortenowych kratach.
Wystawa towarzyszy przypadającym na 2015 rok obchodom 130 rocznicy urodzin Witakcego oraz 100 rocznicy śmierci jego ojca Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego.
„Secesja we Lwowie” prezentowana będzie do końca sierpnia 2015 na placu Szczepańskim w Krakowie.

-
W Galerii Architektury GAGA dwóm wystawom o współczesnej architekturze towarzyszy opowiadanie Sylwii Chutnik więcej
-
Krakowska galeria współczesnej architektury zaprasza na wystawę monograficzną zorganizowaną z okazji ćwierćwiecza pracowni Bulanda i Mucha więcej
-
Galeria Architektury GAGA zaprasza na monograficzną wystawę Romualda Loeglera więcej
-
Meble Camus Collection mają tak płynne kształty, jakby zostały uformowane w formie, a nie wycięte klasycznymi narzędziami z drewna więcej
