Architektura
ARCHITEKTURA

Secesja we Lwowie - Galeria Architektury GAGA

  • Komentarze

Architektura Lwowa na wystawie plenerowej

Wystawa plenerowa - architektura secesji we Lwowie. Organizator: Galeria Architektury GAGA w Krakowie

Fot: Galeria Architektury GAGA

Krakowska galeria Architektury GAGA prezentuje kilkadziesiąt przykładów architektury secesji we Lwowie

Ekspozycja „Secesja we Lwowie” przedstawia wybrane obiekty jednego z najważniejszych secesyjnych zespołów w Europie Środkowo – Wschodniej. Lwowska starówka jest zaniedbana. Ze ścian odpadają tynki, wiele budynków jest w złym stanie technicznym. Zmagające się z poważnymi problemami państwo nie ma środków na poważną rewitalizację, zwłaszcza, że liczba budynków z XIX wieku we Lwowie jest imponująca. Paradoksalnie, ten brak funduszy pozwolił na zachowanie wielu elementów, które zniknęłyby być może w czasie przebudowy. Jest jeszcze czas, żeby zobaczyć bogactwo detali charakterystyczne dla secesyjnych budynków, fantazyjne roślinne ornamenty, sztukaterie i fantastycznie różnorodne tynki, ceramiczne płytki i balustrady z kutego metalu.

Budynki te swój charakter zawdzięczają wybitnym architektom związanym z Politechniką Lwowską. Jak w innych krajach europejskich, architekci lwowscy nawiązywali do lokalnych tradycji, przede wszystkim ludowej sztuki Huculszczyzny. Sięgano również do dekoracyjnych motywów stylu zakopiańskiego. Równie ważne związki łączyły galicyjski Lwów z Wiedniem.

Ekspozycja składa się z 40 plansz prezentowanych w przestrzeni publicznej. Tablice umieszczono na rdzawych kortenowych kratach.
Wystawa towarzyszy przypadającym na 2015 rok obchodom 130 rocznicy urodzin Witakcego oraz 100 rocznicy śmierci jego ojca Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego.
„Secesja we Lwowie” prezentowana będzie do końca sierpnia 2015 na placu Szczepańskim w Krakowie.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Galeria Architektury GAGA
Data publikacji: 10.08.2015 11:30
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.