archirama.pl

Secesja we Lwowie - Galeria Architektury GAGA

Krakowska galeria Architektury GAGA prezentuje kilkadziesiąt przykładów architektury secesji we Lwowie

Architektura Lwowa na wystawie plenerowej

Wystawa plenerowa - architektura secesji we Lwowie. Organizator: Galeria Architektury GAGA w Krakowie

Fot: Galeria Architektury GAGA

Ekspozycja „Secesja we Lwowie” przedstawia wybrane obiekty jednego z najważniejszych secesyjnych zespołów w Europie Środkowo – Wschodniej. Lwowska starówka jest zaniedbana. Ze ścian odpadają tynki, wiele budynków jest w złym stanie technicznym. Zmagające się z poważnymi problemami państwo nie ma środków na poważną rewitalizację, zwłaszcza, że liczba budynków z XIX wieku we Lwowie jest imponująca. Paradoksalnie, ten brak funduszy pozwolił na zachowanie wielu elementów, które zniknęłyby być może w czasie przebudowy. Jest jeszcze czas, żeby zobaczyć bogactwo detali charakterystyczne dla secesyjnych budynków, fantazyjne roślinne ornamenty, sztukaterie i fantastycznie różnorodne tynki, ceramiczne płytki i balustrady z kutego metalu.

Budynki te swój charakter zawdzięczają wybitnym architektom związanym z Politechniką Lwowską. Jak w innych krajach europejskich, architekci lwowscy nawiązywali do lokalnych tradycji, przede wszystkim ludowej sztuki Huculszczyzny. Sięgano również do dekoracyjnych motywów stylu zakopiańskiego. Równie ważne związki łączyły galicyjski Lwów z Wiedniem.

Ekspozycja składa się z 40 plansz prezentowanych w przestrzeni publicznej. Tablice umieszczono na rdzawych kortenowych kratach.
Wystawa towarzyszy przypadającym na 2015 rok obchodom 130 rocznicy urodzin Witakcego oraz 100 rocznicy śmierci jego ojca Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego.
„Secesja we Lwowie” prezentowana będzie do końca sierpnia 2015 na placu Szczepańskim w Krakowie.

Autor: KZ
Zdjęcia: Galeria Architektury GAGA
Data publikacji: 10.08.2015 11:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!