archirama.pl

SHARD NAJWYŻSZYM BUDYNKIEM UE. LONDYŃSKI WIEŻOWIEC OFICJALNIE ODDANY DO UŻYTKU

Londyński wieżowiec Shard już oficjalnie jest najwyższym budynkiem UE. Wieżowiec został oddany do użytku. Jak długo Shard będzie najwyższym budynkiem? Konkurencja nie śpi. Już budują się kolejne wieżowce.

SHARD NAJWYŻSZY BUDYNEK UE

Londyński wieżowiec Shard już oficjalnie jest najwyższym budynkiem UE 

Fot: materiały prasowe the-shard.com

Shard liczy sobie 95 pięter i 310 metrów wysokości. Budynek został oficjalnie oddany przez premiera Kataru i księcia Yorku. Choć budynek już stoi w całej swojej okazałości zostały jeszcze prace wykończeniowe, które potrwają do 2013 roku. Ale i tak Shard może cieszyć się już mianem najwyższego budynku UE.

Aż i tylko najwyższego budynku UE, bo najwyższe wieżowce Europy na razie znajdują się w Rosji. Wieżowiec Shard, który stanął we wschodnim Londynie nad Tamizą został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renzo Piano. Podobno jego szkic powstał na serwetce w berlińskiej restauracji w 2000 roku. Wieżowiec to charakterystyczna szklana wieża zwężająca się u góry. Shard został zbudowany na podstawie nieregularnego trójkąta.

>>Ranking Top 10 najlepszych wieżowców Archiramy

Elewacja składa się z 11 tys. szklanych paneli fasada budynku liczy 56 tys. metrów kwadratowych. Shard ma aż 44 windy. Najwyższy budynek UE powstał w pobliżu London Bridge. Według założeń projektantów, w wieżowcu znajdą się liczne galerie, biura, apartamenty mieszkalne, a także 5 gwiazdkowy hotel.

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe the-shard.com
Data publikacji: 6.07.2012 10:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!