Architektura
ARCHITEKTURA

Skandynawska architektura współczesna: szkoła zawodowa w Herningsholm

  • Komentarze

Bryła szkoły zawodowej w Danii projektu pracowni architektonicznej C.F. Møller

I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt nowej szkoły zawodowej w Danii

Fot: www.cfmoller.com
  • Architektura wnętrz nowej szkoły zawodowej w Danii
  • Architektura wnętrz nowej szkoły w Danii: mnóstwo naturalnego światła, przeszklenia, naturalne materiały
  • Bryła nowej szkoły zawodowej w Danii: skrzydła oddzieone dziedzińcami
  • Bryła szkoły zawodowej w Danii projektu pracowni architektonicznej C.F. Møller

Prosta bryła, szkło i beton – współczesna architektura dostosowana do krajobrazu. Praktyczna skandynawska architektura w zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną C.F. Møller szkole zawodowej


Współczesna architektura, urbanistyka i natura połączone tak, by stworzyć środowisko do nauki. W Skandynawii od lat eksperymentuje się, tworząc nowe szkoły, niektóre bardzo efektowne. Nowe budynki powstają dość często w rezultacie konkursów architektonicznych. Jak wygladają szkoły w Norwegii? >>

Jeden z takich konkursów dotyczył projektu nowego budynku szkoły zawodowej w Herningsholm w Danii. W rozstrzygniętym w czerwcu 2014 konkursie architektonicznym pierwszą nagrodę zdobyła pracownia C.F. Møller. Bryła obiektu jest prosta, architektura wnętrz funkcjonalna, a cały obiekt zwrócony „na zewnątrz”. Projektanci wykorzystali znakomite położenie szkoły, otoczonej terenami zielonymi.  Przeszklone ściany wprowadzają do wnętrza dużo naturalnego światła, tak cenionego we współczesnej architekturze skandynawskiej.

Trzy skrzydła architektonicznej bryły przedzielone są obszernymi dziedzińcami. Wspólne przestrzenie były ważne dla projektantów i stały się sercem budynku. Przestrzenie edukacyjne otaczają korytarze, studenci będą mogli korzystać z ogólnodostępnych pomieszczeń do pracy i spotkań, cichych kącików do nauki, kawiarni i sal z widokiem na park. Meble rozstawione w holu i na dziedzińców można aranżować w zależności od potrzeb, tworząc np. róznej wielkości kręgi siedzisk. W architekturze wnętrz powtarzają się materiały typowe dla stylu skandynawskiego, drewno i surowy beton architektoniczny. Surową formę ożywiają detale, jak graficzne dekoracje ścian.

Kompleks o powierzchni ok. 4700 mkw ma zostać ukończony w 2016 roku.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.