Architektura
ARCHITEKTURA

Smog w Krakowie. Pomoże współczesna architektura

 • Komentarze

I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt pawilonu dla chorych na raka

Krąg pomieszczeń wokół wewnętrznego dziedzińca - I nagroda w konkursie architektonicznym Krakow Oxygen Home. Autorzy: Nima Nian, Behdad Heydari

Fot: beebreeders.com - materiały prasowe
 • I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt pawilonu dla chorych na raka
 • Bryła pawilonu wśród drzew
 • Plan pawilonu dla chorych na raka - I nagroda
 • II nagroda w konkursie architektonicznym Krakow Oxygen Home
 • III nagroda w konkursie architektonicznym Krakow Oxygen Home

Chińczycy martwią się smogiem w Krakowie. Dawna stolica Polski jest niestety dobrze znana z zanieczyszczonego powietrza. Platforma Bee Breeders przedstawiła wyniki konkursu architektonicznego Krakow Oxygen Home

Krakowski smog to nie byle co; Zbigniew Wodecki śpiewa o nim piosenkę, a zjawisko jest znane daleko poza Polską. Nawet w Hongkongu, też przecież nie kojarzonym z czystym powietrzem problem jest znany. W chińskim mieście siedzibę ma internetowa platforma Bee Breeders, organizująca konkursy architektoniczne.

Niestety problem jakości powietrza w Krakowie jest poważny i niełatwo będzie go rozwiązać. Program wymiany pieców węglowych na pewno jest potrzebny, ale nie wystarczy. Normy zanieczyszczenia w mieście przekroczone bywają nawet kilkaset razy. Winne są nie tylko piece w starych kamienicach, ale i zakłady przemysłowe, tkwiące w korkach auta, a nawet dymy spływające do miasta z okolicznych wzgórz i gromadzące się w postaci gęstej czapy. W rezultacie przez 2/3 roku powietrze pod Wawelem po prostu szkodzi. Niektóre szacunki sugerują, że z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku w Krakowie umiera ok. 400 osób. Znacznie więcej cierpi na różne choroby.

Konkurs architektoniczny

Zadanie projektowe w ogłoszonym w 2015 roku konkursie Krakow Oxygen Home polegało na zaprojektowaniu pawilonu dla chorych na raka płuc i ich rodzin. Bryła miałaby mieścić placówkę Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Nie szpital, ani hospicjum, a przyjazną przestrzeń w której cierpiący mogłyby otrzymać pomoc psychologiczną. Zgodnie z regulaminem konkursu w budynku powinno się znaleźć miejsce na świetlicę, niewielką bibliotekę, kuchnię oraz pomieszczenia dla psychologów (więcej o konkursie >>).

Na początku 2016 roku konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty. Jury przyznało pierwszą nagrodę Nimię Nian i Bhdadowi Heydariemu. Projektanci z Iranu przedstawili pawilon w kształcie pierścienia, z wewnętrznym zielonym dziedzińcem. Zieleń otacza budynek także od zewnątrz. Białe, na wpół przezroczyste ściany pawilonu sprawiają, że bryła znika wśród drzew, a wnętrze wypełnia rozproszone światło. Wzorem dla projektantów mogły być modelowe pawilony Maggie's Centres, służące chorym na raka w Wielkiej Brytanii i w Hongkongu. Budynki projektowane są przez stararchitektów (Norman Foster, Rem Koolhaas, Snøhetta), ale równie ważna jak współczesna architektura jest w nich zieleń, piękne, świetnie zaprojektowane i utrzymane ogrody. Z punktu widzenia polskiej służby zdrowia to zapewne kosztowna fanaberia, ale takie otoczenie nie wywołuje stresu charakterystycznego dla szpitali.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymali Paul Jones i Chris Brown z Wielkiej Brytanii. Główną częścią zaprojektowanego przez nich obiektu jest rozłożysta pergola. Rozwiązanie efektowne, niestety wydaje się dostosowane raczej do klimatu południowej Europy niż Małopolski.
Trzecia nagroda trafiła do Cameron Kollath z USA.

Więcej informacji na stronie krakowoxygenhome.beebreeders.com.

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: beebreeders.com - materiały prasowe
Data publikacji: 17.03.2016 15:39
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.