Architektura
ARCHITEKTURA

Smog w Krakowie. Pomoże współczesna architektura

 • Komentarze

I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt pawilonu dla chorych na raka

Krąg pomieszczeń wokół wewnętrznego dziedzińca - I nagroda w konkursie architektonicznym Krakow Oxygen Home. Autorzy: Nima Nian, Behdad Heydari

Fot: beebreeders.com - materiały prasowe
 • I nagroda w konkursie architektonicznym na projekt pawilonu dla chorych na raka
 • Bryła pawilonu wśród drzew
 • Plan pawilonu dla chorych na raka - I nagroda
 • II nagroda w konkursie architektonicznym Krakow Oxygen Home
 • III nagroda w konkursie architektonicznym Krakow Oxygen Home

Chińczycy martwią się smogiem w Krakowie. Dawna stolica Polski jest niestety dobrze znana z zanieczyszczonego powietrza. Platforma Bee Breeders przedstawiła wyniki konkursu architektonicznego Krakow Oxygen Home

Krakowski smog to nie byle co; Zbigniew Wodecki śpiewa o nim piosenkę, a zjawisko jest znane daleko poza Polską. Nawet w Hongkongu, też przecież nie kojarzonym z czystym powietrzem problem jest znany. W chińskim mieście siedzibę ma internetowa platforma Bee Breeders, organizująca konkursy architektoniczne.

Niestety problem jakości powietrza w Krakowie jest poważny i niełatwo będzie go rozwiązać. Program wymiany pieców węglowych na pewno jest potrzebny, ale nie wystarczy. Normy zanieczyszczenia w mieście przekroczone bywają nawet kilkaset razy. Winne są nie tylko piece w starych kamienicach, ale i zakłady przemysłowe, tkwiące w korkach auta, a nawet dymy spływające do miasta z okolicznych wzgórz i gromadzące się w postaci gęstej czapy. W rezultacie przez 2/3 roku powietrze pod Wawelem po prostu szkodzi. Niektóre szacunki sugerują, że z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku w Krakowie umiera ok. 400 osób. Znacznie więcej cierpi na różne choroby.

Konkurs architektoniczny

Zadanie projektowe w ogłoszonym w 2015 roku konkursie Krakow Oxygen Home polegało na zaprojektowaniu pawilonu dla chorych na raka płuc i ich rodzin. Bryła miałaby mieścić placówkę Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Nie szpital, ani hospicjum, a przyjazną przestrzeń w której cierpiący mogłyby otrzymać pomoc psychologiczną. Zgodnie z regulaminem konkursu w budynku powinno się znaleźć miejsce na świetlicę, niewielką bibliotekę, kuchnię oraz pomieszczenia dla psychologów (więcej o konkursie >>).

Na początku 2016 roku konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty. Jury przyznało pierwszą nagrodę Nimię Nian i Bhdadowi Heydariemu. Projektanci z Iranu przedstawili pawilon w kształcie pierścienia, z wewnętrznym zielonym dziedzińcem. Zieleń otacza budynek także od zewnątrz. Białe, na wpół przezroczyste ściany pawilonu sprawiają, że bryła znika wśród drzew, a wnętrze wypełnia rozproszone światło. Wzorem dla projektantów mogły być modelowe pawilony Maggie's Centres, służące chorym na raka w Wielkiej Brytanii i w Hongkongu. Budynki projektowane są przez stararchitektów (Norman Foster, Rem Koolhaas, Snøhetta), ale równie ważna jak współczesna architektura jest w nich zieleń, piękne, świetnie zaprojektowane i utrzymane ogrody. Z punktu widzenia polskiej służby zdrowia to zapewne kosztowna fanaberia, ale takie otoczenie nie wywołuje stresu charakterystycznego dla szpitali.

Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymali Paul Jones i Chris Brown z Wielkiej Brytanii. Główną częścią zaprojektowanego przez nich obiektu jest rozłożysta pergola. Rozwiązanie efektowne, niestety wydaje się dostosowane raczej do klimatu południowej Europy niż Małopolski.
Trzecia nagroda trafiła do Cameron Kollath z USA.

Więcej informacji na stronie krakowoxygenhome.beebreeders.com.

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: beebreeders.com - materiały prasowe
Data publikacji: 17.03.2016 15:39
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.