Krakowski smog to nie byle co; Zbigniew Wodecki śpiewa o nim piosenkę, a zjawisko jest znane daleko poza Polską. Nawet w Hongkongu, też przecież nie kojarzonym z czystym powietrzem problem jest znany. W chińskim mieście siedzibę ma internetowa platforma Bee Breeders, organizująca konkursy architektoniczne.
Niestety problem jakości powietrza w Krakowie jest poważny i niełatwo będzie go rozwiązać. Program wymiany pieców węglowych na pewno jest potrzebny, ale nie wystarczy. Normy zanieczyszczenia w mieście przekroczone bywają nawet kilkaset razy. Winne są nie tylko piece w starych kamienicach, ale i zakłady przemysłowe, tkwiące w korkach auta, a nawet dymy spływające do miasta z okolicznych wzgórz i gromadzące się w postaci gęstej czapy. W rezultacie przez 2/3 roku powietrze pod Wawelem po prostu szkodzi. Niektóre szacunki sugerują, że z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku w Krakowie umiera ok. 400 osób. Znacznie więcej cierpi na różne choroby.
Konkurs architektoniczny
Zadanie projektowe w ogłoszonym w 2015 roku konkursie Krakow Oxygen Home polegało na zaprojektowaniu pawilonu dla chorych na raka płuc i ich rodzin. Bryła miałaby mieścić placówkę Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Nie szpital, ani hospicjum, a przyjazną przestrzeń w której cierpiący mogłyby otrzymać pomoc psychologiczną. Zgodnie z regulaminem konkursu w budynku powinno się znaleźć miejsce na świetlicę, niewielką bibliotekę, kuchnię oraz pomieszczenia dla psychologów (więcej o konkursie >>).
Na początku 2016 roku konkurs architektoniczny został rozstrzygnięty. Jury przyznało pierwszą nagrodę Nimię Nian i Bhdadowi Heydariemu. Projektanci z Iranu przedstawili pawilon w kształcie pierścienia, z wewnętrznym zielonym dziedzińcem. Zieleń otacza budynek także od zewnątrz. Białe, na wpół przezroczyste ściany pawilonu sprawiają, że bryła znika wśród drzew, a wnętrze wypełnia rozproszone światło. Wzorem dla projektantów mogły być modelowe pawilony Maggie's Centres, służące chorym na raka w Wielkiej Brytanii i w Hongkongu. Budynki projektowane są przez stararchitektów (Norman Foster, Rem Koolhaas, Snøhetta), ale równie ważna jak współczesna architektura jest w nich zieleń, piękne, świetnie zaprojektowane i utrzymane ogrody. Z punktu widzenia polskiej służby zdrowia to zapewne kosztowna fanaberia, ale takie otoczenie nie wywołuje stresu charakterystycznego dla szpitali.
Drugą nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymali Paul Jones i Chris Brown z Wielkiej Brytanii. Główną częścią zaprojektowanego przez nich obiektu jest rozłożysta pergola. Rozwiązanie efektowne, niestety wydaje się dostosowane raczej do klimatu południowej Europy niż Małopolski.
Trzecia nagroda trafiła do Cameron Kollath z USA.
Więcej informacji na stronie krakowoxygenhome.beebreeders.com.

-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Chińska architektura współczesna: futurystyczne bryły drapaczy chmur zaprojektowanych przez Chetwoods mają nie tylko pobić światowy rekord wysokości, ale też na niespotykaną skalę wykorzystywać źródła energii odnawialnej więcej
-
Jedno z tegorocznych wyróżnień architektonicznych magazynu Wallpaper* powędrowało do biura KNOWSPACE z Berlina. Wyróżnienie otrzymał projekt domu Twin Studio Houses w Chinach. Co interesującego przedstawia architektura współczesna z berlińskiego biura? więcej
-
Firma Coca-Cola przenosi się z Hammersmith, gdzie znajdowała się przez ostatnie 15 lat, do nowej siedziby na Wimpole Street w Londynie. Projektantami nowego designu i architektury wnętrz są architekci z biura Morey Smith w Londynie więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ARCHITEKTURA: Phoenix Towers. Najwyższe drapacze chmur na świecie jak gigantyczna oczyszczalnia
- ARCHITEKTURA: Twin Studio Houses w Chinach – bryła, która łączy i dzieli
- WNĘTRZA: Architektura wnętrz i design nowej siedziby Coca-Coli w centralnym Londynie
- ARCHITEKTURA: Dom nad morzem. Jak wyglądają bryły rezydencji w Saint-Tropez?