Architektura
ARCHITEKTURA

Smutny koniec słynnych loftów u Scheiblera?

  • Komentarze

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Dlaczego najsłynniejsze łódzkie lofty, obiekt pożądania wszystkich, w tym polskich celebrytów, upadły?

Awantura o lofty Scheiblera trwa.

Jedna z najbardziej obserwowanych inwestycji w Polsce upada sprzedając jedynie jedną trzecią z oferowanych mieszkań. Słynne lofty u Scheiblera, na które łasi byli nie tylko przeciętni obywatele ale i polscy celebryci, jak muzycy Blue Cafe, Borys Szyc, Edyta Jungowska czy Olivier Janiak wpadły w problemy, które mogą doprowadzić je do ruiny. Mieszkańcy mogą jednak spać spokojnie, ewentualne koszty utrzymania pustych mieszkań spłacać będą nie członkowie wspólnoty mieszkaniowej, która zawiązała się jeszcze podczas budowy, a inwestor. Co stało się z loftami u Scheiblera?

Lofty u Scheiblera, czyli inwestycja zaadaptowania na powierzchnie mieszkalne monumentalnych budynków przędzarni Scheiblera przy ulicy Tymienieckiego w Łodzi, znajdowała się na językach już od dawna. Jest tak nadal, jednak kontekst zasadniczo się zmienił. Do niedawna określane jako jedna z najciekawszych polskich inwestycji, z prestiżową nagrodą Europe & Africa Property Awards, chwalone za pomysł wprowadzenia do Polski loftów, na Zachodzie pożądanych przecież już od dawna. Adaptacja budynków tkackich z XIX wieku, na współczesne mieszkania dla klasy średniej nie była przecież łatwa, a mimo to, efekt końcowy gremialnie chwalony był przez ukontentowanych architektów i opinię publiczną. Dlaczego projekt cieszący się takim zainteresowaniem pozostał w ponad dwóch trzech niesprzedany?

Australijski inwestor Opal Property Dewelopments, a dokładnie jego część – spółka celowa MNE Investment rozpoczęła budowę w 2007 roku. W celu sfinansowania inwestycji zaciągnęła w banku kredyt. Jako, że inwestycja powstawała w czasie boomu mieszkaniowego, loftami interesowali się nie tylko polscy klienci indywidualni, ale również inwestorzy zagraniczni. Podpisywali oni umowy przedwstępne, wpłacając po kilkanaście procent wartości mieszkania z możliwością zapłacenia reszty dopiero po zakończeniu umowy. Apartamenty kończone były w czasie światowego kryzysu finansowego i wystraszeni inwestorzy woleli wycofywać się z umów, niż spłacać resztę zobowiązań.

W tej chwili właściciel loftów ogłosił upadłość, a nieodsprzedaną częścią inwestycji, po zakończeniu postępowania sądowego zajmie się syndyk. Apartamenty trafią na sprzedaż, a zyski z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na spłatę długów spółki. Spodziewać możemy się naprawdę konkurencyjnych cen. W zamyśle, inwestycja nie miała być luksusowa, teraz może okazać się być naprawdę okazyjna. 

przeczytaj rowniez
Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 13.04.2012 16:57
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.