archirama.pl

Soczi 2014. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi 2014! Jakie obiekty powstały na tę najważniejszą sportową imprezę na świecie!

Soczi 2014. Rozpoczynają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Rosja chce pkazać tu swoja potęgę i wielkość. Nie szczędziła się środków na budowę nowych obiektów sportowych. Zobacz, architekturę nowych obiektów sportowych w rosyjskim mieście Soczi.

Mapa Parku olimpijskiego w Soczi

Tak wygląda miasteczko olimpijskie w Soczi. Obiekty sa skupione blisko siebie i zwarte, przez co w środku wykreował sie publiczny plac

Fot: Sémhur (talk) / Wikimedia Commons

Soczi 2014. Dzisiaj, czyli 7 lutego 2014 rozpoczynają się kolejne Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014. To wielkie wydarzenie w Rosji dało architektom i władzom motyw do działania i tworzenia niewiarygodnych rzeczy. Przeczytaj ile kosztowała budowa olimpijskiego miasteczka w Soczi i jakie obiekty powstały. Dowiedzcie się, jakie obiekty powstały w Soczi w związku w wydarzeniem i jakie konkurencje zostaną na nich rozegrane!

Igrzyska Olimpijskie w Soczi – budżet wielokrotnie przekroczony 

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi to pierwsze tak wielkie wydarzenie sportowe od Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1980 roku. Z tego tez powodu prezydent Rosji dopełni wszelkich starań aby ZIO 2014 w Soczi były bezpieczne, ale także na najwyższym poziomie organizacyjnym. Wyjątkowa architektura poszczególnych obiektów, jak i całego założenia wioski olimpijskiej, duże nakłady na bezpieczeństwo spowodowały, że planowany budżet przeznaczony na to wydarzenie został przekroczony blisko pięciokrotnie. Mimo to wielu już teraz uważa ZIO 2013 w Soczi za klęskę Putina. Newswekk przytacza słowa Stephena Fry, przyrównującego ZIO 2014 w Soczi do tych, które odbyły się w Berlinie w 1936. Co więcej mówi o prześladowaniach, w Berlinie dotyczyły one Żydów i homoseksualistów, w Rosji dotyczą tyko homoseksualistów. Czy problemy wewnętrzne przyćmią sens imprezy i architekturę nowych sportowych obiektów?

Zobacz oficjalne stroje reprezentacji Polski w Soczi

Nowe obiekty sportowe – potęga Rosji pokazana przez architekturę?

Większość olimpijskich obiektów sportowych powstała od zera. Całe miasteczko olimpijskie jest zwarte i według opinii architektów komfortowe, za sprawą bliskości poszczególnych aren. Stanowią one pewnego rodzaju ogrodzenia, w kształcie koła, wewnątrz którego zaprojektowano tereny rekreacyjne dla zawodników i kibiców. W samej Soczi możemy wymienić przynajmniej sześć aren, które powstały w związku z ta światowa imprezą. Największe wrażenie powinien wywierać nowy stadion Olimpijski Fisht, który jest unikalna konstrukcją powstałą w Rosji. Wrażenie wywiera półprzeźroczysty dach wykonany z poliwęglanu.

Wśród nowych obiektów znalazł się również Bolshoy Ice Dome, w którym rozegrane zostaną mecze hokejowe. Hala może pomieścić 12 tys. widzów. Dalej możemy wymienić również Iceberg Skating Palace, gdzie odbędzie się rywalizacja w łyżwiarstwie figurowym, czy short tracku. Z nowych obiektów sportowych, warto także wspomnieć o Adler Arena. Na torze o długości 400 metrów odbędą się zawody w łyżwiarstwie szybkim, a na widowni jednorazowo może zasiąść 8 tys. widzów. Ciekawa jest również Shayba Arena. Swoim wyglądem ma ona przypominać wielki krążek hokejowy. Dziwna dla nas nazwa areny to popularny okrzyk wydawany przez kibiców podczas meczy hokejowych, które będą się tu odbywać. Jako ostatni obiekt możemy wymienić Ice Cube Curling Center. Jego budowa trwała dwa lata, ale ciągle ważą się losy tego obiektu po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014. Prawdopodobne jest, że obiekt zostanie później rozebrany i wykorzystany do innych celów.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Sémhur (talk) / Wikimedia Commons
Data publikacji: 13.01.2014 09:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!