„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA
Soho Factory

Soho Factory: nowa era w architekturze warszawskiej Pragi

 • Komentarze

Soho Factory

Atmosfera Soho Factory urzeka nie tylko mieszkańców, ale przyciąga również wielu zagranicznych turystów. Ten warszawski „Kreuzberg” oferuje unikalne warunki nie tylko do mieszkania, ale również do pracy i relaksu

Fot: Soho Factory
 • Soho Factory
 • Soho Factory
 • Soho Factory
 • Soho Factory
 • Soho Factory

Warszawska Praga od pewnego czasu zyskuje nowe życie. Soho Factory to ponad ośmiohektarowy teren na warszawskim Kamionku. Niewiele jest miejsc, w których lepiej byłoby widać skalę zmian zachodzących na prawym brzegu Wisły. Czy nowoczesna architektura zmieni oblicze tej dzielnicy?

Mińska 25 to przede wszystkim barwna i bogata historia. To tu uruchomiono jedną z pierwszych manufaktur na Kamionku i to tu właśnie Józef Piłsudski skierował swe pierwsze kroki po powrocie z Magdeburga. I nie była to ostatnia wizyta na Mińskiej Naczelnika Państwa. Po raz drugi pojawił się na Kamionku w 1925 roku aby uświetnić otwarcie nowej hali Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”. Po wojnie do zniszczonych hal dość szybko wróciła produkcja. Z linii montażowych zjechały najpierw WFM-ki, a później kultowa Osa, czyli nadwiślańska kopia słynnej Vespy. W latach 60. na Mińską powróciła produkcja dla wojska, a Państwowe Zakłady Optyczne skoncentrowały się na produkcji optyki celowniczej. Choć Kamionek od Pragi Północ dzieliły nie tylko tory, Mińska przez lokowała się w gronie „trudnych” ulic gdzie charakter i silne pięści liczyły się bardziej niż stopnie na maturze. Mroczna legenda zniechęcała do wizyt, a lata 90. orały do krwi tutejszy przemysł: relikt PRL-u.

Soho Factory tworzy nową architekturę na warszawskiej Pradze

Soho Factory zapoczątkowało nową erę na Kamionku i na Mińskiej. Niszczejące budynki odzyskały blask, a do pustych hal powróciło życie. Pomysłowe animacje i rewitalizacja budynków wzorująca się na nowojorskim Meatpacking District doskonale wpisały się w uwarunkowania przestrzenne: zieleń Skaryszaka i imponującą jak na warunki warszawskie infrastrukturę edukacyjną. Planując osiedle, inwestor korzystał z krajowych wzorów, obficie czerpiąc z dorobku Haliny Skibniewskiej. Warszawskie Sady Żoliborskie, a przede wszystkim ich myśl wspólnotowa stały się ważną inspiracją dla tworzącej się w Soho społeczności. Właśnie dlatego, rozwój projektu na Mińskiej taktowała nie tylko trzeźwa ekonomiczna kalkulacja, ale również – a może przede wszystkim – ambitny cel, którym było stworzenie warunków dla wysokiej jakości życia w tej niepopularnej części miasta. To rzadkie podejście pozwoliło stworzyć przestrzeń do życia, której trudno szukać w innych deweloperskich projektach. Atmosfera Soho Factory urzeka nie tylko mieszkańców, ale przyciąga również wielu zagranicznych turystów. Ten warszawski „Kreuzberg” oferuje unikalne warunki nie tylko do mieszkania, ale również do pracy i relaksu. Palarnia kawy, restauracja, teatr i studyjne kino to tylko niektóre z atrakcji które przybysze odkryją w Soho. Pracownie architektów i projektantów, studio tatuażu czy …. Pracownia stolarska pozwalają stwierdzić, że tutejszy slogan „mieszkać, pracować, być” to nie tylko marketingowy frazes. To zobowiązanie które potwierdza tutejsza wspólnota. Soho Factory zmienia oblicze warszawskiej Pragi

Soho Factory to miejsce, gdzie możesz mieszkać, pracować, być

Soho Factory to przeciwieństwo typowego zamkniętego osiedla z anonimowymi lokatorami. Przy ul. Mińskiej 25 tworzy się lokalna społeczność. Proces ten stymulują spotkania mieszkańców, wspierane na różne sposoby przez dewelopera. Inwestor odpowiada na różne potrzeby użytkowników, organizuje pokazy filmowe, założył też ogród społeczny. Inicjatywa cenna tym bardziej, że podobne uprawy powstają zwykle z inicjatywy organizacji społecznych i instytucji kultury, brak ich za to tam, gdzie są najbardziej potrzebne, czyli w nowych osiedlach. W ogrodzie na Kamionku można uprawiać np. truskawki i kwiaty, ale z zielonej przestrzeni korzystają nie tylko miejscy ogrodnicy. Mieszkańcy chętnie w nim odpoczywają. Na terenie kompleksu działają także Teatr Soho, Teatr Niewielki, kawiarnie, odbywają się wystawy.

Z powodzeniem działa wyjątkowe w skali Europy Muzeum Neonów. Od listopada 2016 kolejną okazją do zamienienia paru słów z sąsiadem są zakupy na BioBbazarze, targowisku ze zdrową żywnością. To, że wspólnota działa, potwierdzają oddolne inicjatywy, takie jak urządzanie balkonów żółtymi akcesoriami, pasującymi do charakterystycznej elewacji budynku Rebel One. Kiedy rozpoczynaliśmy projekt, marzyłem że ta przestrzeń przekształci się w rodzaj subdzielnicy i to się udało, mieszkańcy identyfikują się z Soho – zauważa Rafał Bauer, pomysłodawca Soho Factory. W miarę, jak przybywa budynków, zmienia się funkcjonowanie kompleksu. Jeszcze niedawno w pofabrycznych falach odbywały się alternatywne koncerty i całonocne imprezy, teraz zakłócałyby ciszę nocną. Dzięki takim wydarzeniom jak Warsaw Summer Jazz Days, Wawa Design Festiwal czy Slow Weekend zmienił się i dalej się zmienia wizerunek dzielnicy, a samo Soho Factory stało się miejscem dobrze znanym warszawiakom.

Nowoczesna architektura na warszawskiej Pradze od Soho Factory

W Soho Factory sąsiadują ze sobą zmodernizowane fabryczne obiekty i współczesna architektura. Dość powszechnie się uważa, że w segmencie ekonomicznym dla klientów liczy się tylko ich własne M i jego cena. Soho Factory jest dowodem, że to nieprawda. Nasi mieszkańcy doceniają walory wspólnej przestrzeni a przede wszystkim budynki i ich architekturę – podkreśla Rafał Bauer. Pomysłodawcy przedsięwzięcia od początku angażowali do współpracy projektantów. Od 2010 roku biuro Projekt Praga przygotowało m.in. koncepcję zagospodarowania strefy zielonej i adaptację kilku budynków.

WARS autorstwa AB Projekt składa się z dwóch wyraziście skontrastowanych części. Z białym korpusem zestawiono czarną Nakrętkę, czyli przesuniętą pod kątem 24 stopni względem bryły budynku mieszkalną wieżę. Wewnątrz niej znajdzie się siedem apartamentów ze świetnym widokiem na Soho. Wyjątkowym obiektem na mapie warszawskich apartamentowców będzie też Verbel z 63 mieszkaniami. Zaprojektowany w pracowni WWAA budynek kojarzy się z pracami japońskich artystów; geometryczne formy uzupełniono wyjątkowo bogatymi dekoracjami. Złociste elewacje są tłem dla wyrazistych wzorów loggi. Każdy budynek to osobna historia. Pomysłodawcy Soho chcieli uniknąć anonimowości typowej dla wielu współczesnych osiedli. Kompleks ma się składać z indywidualnie ukształtowanych brył, różniących się formą i wykończeniem, ale wzajemnie uzupełniających. Odrębność formy podkreślają nazwy – zamiast neutralnych oznaczeń w rodzaju „budynek A” jest zadziorny „Rebel”, lokalny „Kamion” czy wyrazisty „Verbel”. Inwestor już niejeden raz pokazał, że nie boi się śmiałych decyzji – złociste ściany i nowy neon to tylko niektóre elementy które mogą niedługo wzbogacić lokalny pejzaż. Ze względu na rozmiary kompleksu Soho Factory realizowane jest etapami. Czwarty i ostatni z nich ma się zakończyć w 2023 roku. Tymczasem na Kamionku można obserwować proces, którego celem jest stworzenie w pełni funkcjonalnego miasta, z zróżnicowaną strukturą mieszkańców, społecznymi więziami i – last but not least – dobrą architekturą.

przeczytaj rowniez
Autor: Redakcja
Zdjęcia: Soho Factory
Data publikacji: 20.03.2017 10:37
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 03/2017:
 • Dom po Drodze projektu KWK Promes
 • Dom w krajobrazie – o Domu po Drodze Ewa P. Porębska
 • Centrum Kulturalno-Biblioteczne Fama we Wrocławiu
 • Dworzec Centrum w Sopocie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.