archirama.pl

Soundscape – dom muzyki w Budapeszcie. Architektura współczesna i przestrzeń publiczna autorstwa group8asia

Projekt Soundscape autorstwa group8asia powstał w 2014, kiedy to zorganizowano konkurs na dom muzyki w parku miejskim w Budapeszcie. Otwarta na park miejski architektura współczesna muzeum łączy się tu z dobrze zorganizowaną przestrzenią publiczną, którą wypełniają dźwięki muzyki

Wizualizacja nocna bryły Sounscape - domu muzyki w Budapeszcie. Autorem projektu jest pracownia group8asia

Wizualizacja nocna bryły Sounscape - domu muzyki w Budapeszcie. Autorem projektu jest pracownia group8asia

Fot: group8asia

Bryła muzeum stworzona przez fale dźwiękowe

Bryła budynku, który miałby powstać w jednym z budapeszteńskich parków miejskich miałabyć być czymś więcej niż muzeum. Celem twórców konkursu architektonicznego było uzyskanie takiej architektury współczesnej, która stanie się w przyszłości centrum życia społecznego i muzycznego. Sprzyjająca relaksacji przestrzeń dla melomanów zlokalizowana będzie w samym centrum miejskiego zieleńca.

Bryła domu muzyki węgierskiej autorstwa group8asia zawdzięcza swój kształt pozytywce. To właśnie na tym symbolu muzyki wzorowali się architekci. Drewniane, ażurowe żebra stanowią łącznik pomiędzy parkiem a wnętrzem obiektu. Rzeźbiarskość tej architektury wynika jednak nie tylko z idei, ale również z konieczności zapewnienia akustyki i nasłonecznienia budynku.

Mimo dość dużych gabarytów i reprezentacyjnej funkcji architektura współczesna Soundscape przypomina pawilon ogrodowy – stosunkowo niski i horyzontalny obiekt wtapia się w przestrzeń porośnietą drzewami. Zmniejszając jego wysokość projektanci postarali się o to, aby nie konkurował on ze znajdującym się w niedalekiej odległości historycznym zamkiem. Przestrzeń publiczna przy kompleksie otwarta jest z każdej strony. W jednym miejscu gromadzą się place, otwarty teatr i scena, trybuny oraz centralny dziedziniec muzycznego muzeum.

Elewacje wewnętrzne wygięte są w taki sposób, jakby zadziałały na nie fale dźwiękowe płynące ze środka dziedzińca. Przestrzeń publiczna należąca do obiektu podzielona jest na 4 place – każdy o indywidualnej nazwie, mającej upamiętnić twórczość znanego węgierskiego kompozytora. Plac centralny nosi nazwę Erkel Ferenc Plaza, plac na od strony zachodniej –  Frank Liszt Plaza, plac od strony południowej to Bartok Bela Plaza, zaś od strony wschodniej – Zoltan Kodaly Plaza. Park Muzyki zlokalizowany od strony północnej nosi nazwę Erno Dohnanyi.

Milena Glinojecka

Autor: Milena Glinojecka
Zdjęcia: group8asia
Data publikacji: 21.01.2015 13:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!