Architektura
ARCHITEKTURA

Spaces for Peace – kolorowe bryły przeciwko przemocy – czyli nowa, lepsza przestrzeń publiczna Wenezueli

  • Komentarze

Jeden z efektów  projektu Spaces for Peace. Nieatrakcyjny budynek zyskał żywe barwy i boisko na dachu

Jeden z efektów  projektu Spaces for Peace. Nieatrakcyjny budynek zyskał żywe barwy i boisko na dachu

Fot: PICO Estudio

Architektura miasta zależy w dużej mierze od jakości przestrzeni publicznej. Wenezuela jest przykładem braku dbałości o przestrzenie miejskie. W państwie panuje chaos, który przyczynia się do niepożądanych zachowań wśród lokalnego społeczeństwa. Współczesna architektura stara się rozwiązać ten problem

Przestrzenie publiczne Spaces for Peace – pokojowa manifestacja architektury współczesnej w Wenezueli

Projekt The Espacios de Paz (Spaces for Peace) powstał dzięki inicjatywie PICO Estudio. Kreatywni projektanci postanowili przeobrazić niebezpieczne przestrzenie publiczne Wenezueli w strefy przyjaznych przestrzeni miejskich, w których zapanuje pokój i zjednoczenie mieszkańców.

Pomysłodawcy z PICO Estudio przez 6 miesięcy prowadzili warsztaty dla projektantów i wszystkich chętnych, którzy chcieli wziąć udział w projekcie. Zaangażowano 5 grup, którymi kierowali lokalni i zagraniczni architekci. Do zespołów dołączyli studenci, wolontariusze i członkowie wenezuelskiej społeczności. Każdy z teamów miał rozwiązać problem przemocy i nieładu, które owładnęły przestrzenie miejskie w państwie. Metodami pracy były wyobraźnia przestrzenna i kreatywność architektoniczna.

Dzięki przekształceniu nieużytków, składowisk i pustych działek w tętniące życiem organizmy z kolorową architekturą współczesną  - przemoc i nieporządek zostały zdegradowane do minimum. W wyniku prac, w Wenezueli powstało 5 miejsc wchodzących w skład projektu Spaces for Peace. Są to obszary dające poczucie bezpieczeństwa i zjednoczenia. Kilkumiesięczna inicjatywa stała się dla miejscowych nie tylko budowaniem konstrukcji, ale również nauką życia w społeczeństwie.

 

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.