archirama.pl

Spektakularna bryła mostu w Londynie. Kładka składa jak japoński wachlarz!

Konkurs architektoniczny na most w Paddington w Londynie wygrała pracownia architektoniczna Knight Architects. Pracownicy biura są specjalistami w dziedzinie projektowania tego typu konstrukcji. Architekci stworzyli ruchomą kładkę złożoną z „ostrzy” ustawionych pod różnymi kątami, które składają się jak japoński wachlarz

Most w Paddington, Londyn autorstwa pracowni architektonicznej Knight Architects

Most w Paddington, Londyn autorstwa pracowni architektonicznej Knight Architects

Dynamiczna bryła kładki. Inżynieria czy architektura współczesna?

Koncepcja kładki jest prosta a jednocześnie spektakularna. Szeroki na 3 metry most podparty jest przegubowo od strony północnej. Porusza się on dzięki podnośnikom hydraulicznym.

Pięć belek ze stali nierdzewnej tworzących most – kładkę otwiera się - jedna po drugiej. Tworzy to przeciwwagę do mechanizmu, który podtrzymuje i „spina” wszystkie części mostu. Podobnie działa mechanizm japońskiego wachlarza. W wypadku wachlarza system jest jednak zlokalizowany na środku konstrukcji a jego pionowe części „rozjeżdżają się”symetrycznie - w dwie strony. W moście projektu pracowni Knight Architects mechanizm jest wyłącznie prawostronny. Dzięki wspomnianej przeciwwadze most potrzebuje mniej energii do przemieszczenia się struktury.

Waga poszczególnych belek waha się od 6 do 7 ton. Pierwsza część struktury zmienia swój kąt o 70 stopni, a kolejne różnią się od siebie o kilkanaście/kilkadziesiąt stopni. Ostatnia belka ustawia się tak, aby nad wodą powstał 2,5 metrowy „prześwit”, który pozwoli na przepływanie tamtędy niewielkich łodzi.

Konstrukcja została doceniona przez jury konkursowe za wysoką jakość niespotykanej dotąd formy, która uatrakcyjnia krajobraz. Podkreslono także obecność punktów widokowych, które tworzą się wraz z podniesieniem wysokości gruntu. Kinetyczna rzeźba doskonale prezentuje się w otoczeniu kanału i pobliskich budynków architektury współczesnej.

Milena Glinojecka


Data publikacji: 6.10.2014 12:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!