Architektura
ARCHITEKTURA
Wieżowce. Pożar Wierzy Federacji w Moskwie

Spłonęło kilka pięter Wieży Federacji. Co dalej z najwyższym wieżowcem Rosji?

  • Komentarze

Pożar Wieży Federacji

W 2016 roku moskiewska Wieża Federacji ma stać się najwyższym budynkiem Europy. Pożar pokrzyżuje te plany?

Fot: materiały prasowe

Pożar strawił kilka pięter słynnej moskiewskiej Wieży Federacji. Ogień wybuchł na 67. piętrze, będącego w budowie wieżowca. Pożar w Wieży Federacji ostatecznie udało się ugasić.

Według rosyjskich mediów ogień pojawił się na wysokości 67. piętra. Pożar rozprzestrzeniał się w szybkim tempie i objął trzy sąsiednie piętra. Ognistą kulę widać było z odległości ponad 10 kilometrów. Rosyjskie służby bezpieczeństwa szczelnie odgrodziły teren wokół wieży, gdyż obawiano się zawalenia budynku.

>>Wieżowiec Shard z iglicą. Wiesz jak będzie wyglądał najwyższy budynek Londynu?

W akcji gaszenia Wieży Federacji brało udział kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej w tym śmigłowce. Z budynku ewakuowano wszystkich pracowników. Według wstępnych szacunków spaleniu uległo około 300 metrów kwadratowych wieżowca. Wieża Federacji to wciąż pozostający w budowie rosyjski drapacz chmur. Jeśli zostanie ukończony, stanie się największym budynkiem w Europie.

>>Katowice idą na rekord. Chcą postawić wieżowiec równy Pałacowi Kultury 

Według projektu architektonicznego Wieża Federacji ma liczyć 506 metrów wysokości. Będzie głównym centrum biznesowym Moskwy. Projekt wieżowca jest dziełem niemieckich architektów NPS Tchoban Voss, Thornton Tomasetti, Jean-Pierre Kocher, a inwestorem jest Mirax Group. Budowa Wieży Federacji miała zostać ukończona w 2010 roku. Jednak kryzys finansowy pokrzyżował plany inwestora. Obecnie budynek jest nadal w trakcie budowy.

Mimo to, moskiewski drapacz chmur, zdążył już wpisać się do Księgi rekordów Guinnessa za sprawą najwyżej położonego zegara elektronicznego na świecie. Olbrzymi zegar jest wysoki na 12 i szeroki na 30 metrów i znajduje się 230 metrów nad ziemią.

Ostatnio mówiło się, że prace budowlane związane z Wieżą Federacji miałby się zakończyć w 2016 roku. Jednak w związku z pożarem niewiadomo, czy ta data nie ulegnie zmianie.

>>Warszawa zyska nowy drapacz chmur – wieżowiec Office Tower Warsaw 

przeczytaj rowniez
Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 3.04.2012 10:50
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.