archirama.pl

Śródmieście Szczecina - kameralna starówka w uniwersum bulwarów

Szczecin – zniszczony w 45 procentach podczas wojny – bardziej niż architekturą imponuje urbanistyką.

Spacer Szczecin

kamienice Podzamcza

Fot: Wojciech Kryński

Warto tam pojechać przede wszystkim dlatego, że jest to miasto, które odradza się jak feniks z popiołów, cały czas dynamicznie się rozwija. Charakterystyczne dla śródmiejskiej przestrzeni są pozostałości ukształtowanego na przełomie XIX i XX wieku założenia urbanistycznego, przypominającego haussmannowski Paryż – z sekwencjami gwiaździstych placów, regularnymi, trójkątnymi kwartałami, bulwarami i efektownymi otwarciami widokowymi. Po 1945 roku w zniszczonym mieście nastąpiła wymiana ludności, zmiana nazw, pomników.
O charakterze centrum Szczecina zadecydowała odbudowa –  w myśl postulatów Karty Ateńskiej – dzielnicy staromiejskiej (1959-1968, Miastoprojekt). Powstały „wyspy zabytków” otoczone luźną blokową zabudową. Z wielu modernistycznych realizacji tego czasu warto wymienić dom handlowy Cezas – minimalistyczny pawilon z lat 60. (1965-1967, ul. Rayskiego 1). Ostatnio odnowiła go na swoją siedzibę prywatna firma. W pobliżu znajduje się uratowane przed wyburzeniem kino Kosmos z mozaiką Sławomira Lewińskiego i Emanuela Messera, które niedawno zostało wpisane do rejestru zabytków (1959, Andrzej Korzeniowski, aleja Wojska Polskiego 8). Współczesna architektura, na tle śladów miasta niemieckiego i zanikającej już przestrzeni modernistycznej, jest często trochę sztuczna, na pewno jednak warto zobaczyć stylizowane kamienice Podzamcza z lat 90. To swoisty architektoniczno-konserwatorski eksperyment, próba przywrócenia Szczecinowi kameralnej starówki. Położone nad Odrą 6,5-hektarowe Podzamcze powstawało przez wiele lat, kwartał po kwartale, według koncepcji zmarłego niedawno profesora Stanisława Latoura. Obecnie realizację zarzucono.

Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: red.
Zdjęcia: Wojciech Kryński, Jerzy Undro/PAP
Data publikacji: 8.06.2011 10:11

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!