Architektura
ARCHITEKTURA
Stadiony na Euro. Stadion Narodowy najlepszy na świecie?

Stadion Narodowy walczy o miano najlepszego na świecie

  • Komentarze

Stadion Narodowy w Warszawie

Stadion Narodowy w Warszawie - makieta

Fot: www.stadionnarodowy.org.pl

Stadion Narodowy i stadion we Wrocławiu dostały nominacje do tegorocznych nagród Stadium Business Awards w kategorii „najlepszy stadion na świecie”. A gdańska PGE Arena otrzymała nominację w kategorii „stadion z najlepszą architekturą”.

Trzy z polskich stadionów budowanych na Euro 2012 otrzymały nominację do nagród Stadium Business Awards. Stadion Narodowy znalazł się w jednej kategorii ze Stadionem Miejskim we Wrocławiu. Obiekty powalczą o miano „nowego najlepszego stadionu na świecie”. Polskie stadiony będą konkurować z takimi arenami jak niemiecka Coface Arena, czy Ulker Sports Arena w Istambule. Obie areny powstają według projektów JSK Architekci.

W konkursie znalazł się również stadion PGE Arena, zaprojektowany przez RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Gdański stadion otrzymał nominację w kategorii „najlepsza architektura” i będzie oceniany za formę architektoniczną i funkcjonalność. Stadion będzie konkurował między innymi ze stadionem w Dunedin i stadionem Airberlin World w Dusseldorfie.

 >>Loża VIP na PGE Arena. Najbardziej luksusowa trybuna na Lechii Gdańsk

Stadium Business Awards to branżowa nagroda przyznawana od 2010 roku. Jej celem jest promowanie najlepszych rozwiązań i unikalnej architektury stadionów z całego świata. W jury zasiadają m.in. specjaliści z branży związanej z rozwojem infrastruktury sportowej, działacze klubów piłkarskich i dziennikarze.

Tegoroczni polscy nominnowani do Stadium Business Awards nie są pierwsi. W ubiegłym roku nominację w kategorii „nowy, najlepszy stadion” otrzymał obiekt warszawskiej Legii. Co ciekawe, ten stadion również został zaprojektowany przez pracownię JSK Architekci. Czy któryś z polskich stadionów otrzyma nagrodę Stadium Business Awards dowiemy się 15 maja podczas uroczystej gali we włoskim Turynie.

przeczytaj rowniez
Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: www.stadionnarodowy.org.pl
Data publikacji: 2.04.2012 14:05
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.