archirama.pl

Stadion zasilany energią słoneczną - takie rzeczy tylko na Tajwanie!

Stadion w Kaohsiung jest pierwszym na świecie stadionem zasilanym wyłącznie za pomocą energii słonecznej. Uznany japoński architekt Toyo Ito stworzył fasadę, która wije się wokół niczym smok z tradycji Dalekiego Wschodu. Dookoła powstała zielona strefa, w skład której wchodzą parki z bujną roślinnością, stawy oraz ścieżki rowerowe

Stadion w Kaohsiung zasilany energią słoneczną

Widok z lotu ptaka

Fot: Fu Tsu Construction Co., Ltd.

Stadion w Kaohsiung – drugim co do wielkości mieście Tajwanu – zlokalizowano na terenie dawnej bazy marynarki wojennej. W sposób charakterystyczny dla projektów Toyo Ito architektura i konstrukcja są tutaj ze sobą ściśle związane. Podstawowe elementy konstrukcji dachu stanowią jednocześnie o wyrazie architektonicznym budynku.

Krzywoliniowy w rzucie obiekt projektu Toyo Ito otwiera się ku południowi dzięki przełamaniu ciągu trybun w południowej elewacji, przez które widać tereny zielone wokół stadionu i strefę wejściową do parku olimpijskiego. Przy pojemności 44 000 miejsc (po rozstawieniu zapasowych – do 55 000) stadion jako pierwszy w kraju ma boisko do gry w piłkę nożną zgodne z przepisami FIFA i IAAF. Jednocześnie spełnia lokalne normy dotyczące energooszczędności – otrzymał krajowy certyfikat Golden Award dla budynków energooszczędnych.

Konstrukcja dachu

Na wspartym na palach ruszcie oparto żelbetową, płytowo-ścienną konstrukcję przyziemia. Po obwodzie budynku jest ono obsypane gruntem pochodzącym z budowy stadionu, ale od wewnątrz otwiera się na zagłębione w stosunku do rzędnej terenu pole gry. Na dolnym poziomie zlokalizowano szatnie i garaż, a na górnym – pomieszczenia administracji i dla VIP-ów oraz pozostałe miejsca parkingowe. Na konstrukcji przyziemia oparto radialnie rozstawione ramy żelbetowe o kształcie siodła (9 typów), wykonane na miejscu. Na ramach oparto stalowe wsporniki kratownicowe podpierające konstrukcję pokrycia dachu, którą tworzą stalowe rury (ok. 32 cm średnicy) spiralnie obiegające dach, pokryte zestawami fotowoltaicznymi. Przebieg rur wyznaczają węzły wsporników kratownicowych. Spawano je z segmentów o długościach ok. 600 cm, o geometrii określonej w modelu cyfrowym. Stanowią one stężenie poprzeczne konstrukcji dachu, a jednocześnie są charakterystycznym elementem architektonicznym.

Ekologia

Panele mogą generować do 1,1 mln kWh energii elektrycznej rocznie (średnie zużycie energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego – 11000 kWh rocznie). Ich zastosowanie pozwoliło obniżyć emisję CO2 do atmosfery o 660 ton w ciągu roku. Ponieważ zyski energetyczne znacznie przekraczają zapotrzebowanie spoczynkowe, nadmiar energii jest na co dzień odprowadzany do sieci publicznej. Podczas imprez potrzebna energia jest odkupywana. Wodę deszczową – spływającą z rynien na dachu zbiera się do podziemnych cystern, z których następnie pobiera się ją do nawadniania murawy boiska. Aby odpowiednio doświetlić murawę (5,5 godziny bezpośredniego nasłonecznienia dziennie) podłużną oś budynku odchylono od kierunku NS o 15o na zachód. Dzięki takiej orientacji również energia wiatru się nie marnuje – przeważające wiatry mające dostęp do wnętrza obiektu poprzez przełamanie w części południowej naturalnie wentylują i schładzają przestrzeń pod dachem. Aby uniknąć niespodzianek podczas wydarzeń sportowych – na przykład podwiewania piłki podczas meczu – pole gry zagłębiono w stosunku do otaczającego terenu.

The Main Stadium for the World Games 2009 Kaohsiung, Tajwan

Autorzy: Toyo Ito & Associate, TAKENAKA, RLA Kaohsiung Main Stadium for 2009 World Games Design Team
Konstrukcja: TAKENAKA CORPORATION + HSIN-YEH Engineering Consultants INC
Architektura krajobrazu: TAKENAKA CORPORATION + Laboratory for Environment & Form
Inwestor: National Council on Physical Fitness and Sports (NCPFS), Executive Yuan/Bureau of Public Works City of Kaohsiung
Powierzchnia całkowita: 189 012 m2
Projekt: 2006-2007
Realizacja: 2009
Nie podano kosztów inwestycji

Źródło: "Architektura-murator" 10/2010
Autor: Maciej Lewandowski na podstawie materiałów od biura Toyo Ito & Associates
Zdjęcia: Fu Tsu Construction Co., Ltd., Christian Richters
Data publikacji: 14.06.2011 11:29

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!