archirama.pl

Stadiony na Euro 2016: Bordeaux

Nouveau Stade Bordeaux to solidny kawałek współczesnej architektury. Bryła nowego stadionu wygląda dobrze, ale czy docenią go uczestnicy Euro 2016?

Stade Matmut Atlantique w Bordeaux

Elewacja francuskiego stadionu Stade Matmut Atlantique w Bordeaux

Fot: materiały prasowe plebiscytu Stadion Roku 2015

Na boisku stadionu Stade Bordeaux w 2016 roku rozgrywa się pięć spotkań finałowych mistrzostw Europy w piłce nożnej 2016. Wiele wskazuje na to, że kibice Euro 2016 nie będą zawiedzeni. Komentarze użytkowników korzystających z nowego obiektu od 2015 roku są na ogół pozytywne. Odpowiedzialni za projekt architekci z biura Herzog & de Meuron starali się zapewnić optymalną widoczność wszystkim zasiadającym na trybunach, czyli 42 000 osób. W czasie, gdy na boisku nic nie będzie się działo, można skorzystać z lokalnego wi-fi. Wszystko w przyjemnej atmosferze – także dosłownie, bo lekkie zadaszenie ma chronić przed deszczem, a równocześnie zapewniać dostęp świeżego powietrza.

Mecze Euro 2016 można będzie oglądać z trybun podzielonych na część górną i dolną oraz cztery sektory. Organizatorzy spodziewają się przybycia sporej liczby ważnych gości. Na VIP-ów czeka 4400 miejsc, a ponadto 980 w 14 boksach. W części dla dziennikarzy mieści się przeszło 350 osób.  Poza tym na terenie obiektu musiał się znaleźć obszerny sklep z pamiątkami i piłkarskimi gadżetami a także restauracja na 200 osób.

Wyjątkowa bryła

Szwajcarskie biuro architektoniczne Jacquesa Herzoga i Pierre'a de Meuron ma w dorobku projektu kilku bardzo znanych obiektów sportowych, między innymi Ptasiego Gniazda w Pekinie, a także Allianz Areny w Monachium. Projektanci nie powtarzają sprawdzonych rozwiązań, więc budynek z Bordeaux nie przypomina wcześniejszych prac Herzog & de Meuron. Bliżej mu do miejskiego centrum wystawienniczego Bordeaux Exhibition Centre.  Biała bryła ma wiele z architektury modernizmu. Jest lekka w wyrazie. Las 644 słupów o wysokości prawi 40 metrów podtrzymuje konstrukcję dachu. Sufit jest biały, tak samo jak trybuny, słupy, siedziska. Całość przypomina raczej muzeum sztuki nowoczesnej niż Stadion Narodowy z Warszawy. Niestandardowy stadion w Bordeaux dobrze wygląda także od środka. Trybuny podzielone zostały kapryśnie powyginaną promenadą. Spory kontrast z niedalekim Stadium Vélodrome, starym miejskim stadionem. Jeszcze większy z zabytkową zabudową szacownego Bordeaux.


Nouveau Stade Bordeaux / Stadion Matmut-Atlantique Bordeaux
Lokalizacja: Bordeaux, Francja
Projekt architektoniczny: Herzog & de Meuron
Projekt przestrzeni zielonych i architektury krajobrazu: Michel Desvigne Paysagiste
Inwestor: ADIM Sud-Ouest, CPI SOMIFA
Liczba miejsc: 42 115
Projekt: 2010
Realizacja: 2015
Koszt inwestycji: ok. 183 mln euro
Liczba meczy rozgrywanych na stadionie podczas Euro 2016: 5
 
 

A teraz coś dla fanów Minecrafta - stadion doczekał się już wersji z klocków. Wygląda całkiem nieźle.

Autor: Opracował K.Z.
Zdjęcia: materiały prasowe plebiscytu Stadion Roku 2015
Data publikacji: 18.04.2016 15:58

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!