Architektura
ARCHITEKTURA

Stadiony na Euro 2016. Tuluza

  • Komentarze

Stadiony na Euro 2016: Tuluza

Stadium de Toulouse. Jeden ze stadionów Euro 2016

Fot: Caroline Léna Becker, Wikimedia Commons

Stadium de Toulouse  to najmniejszy z obiektów Euro 2016i sódmy pod względem wielkości stadion Francji z miejscami dla ok. 33 000 kibiców

Stadion miejski w Tuluzie ma już długą historię. Został oddany do użytku już w 1937 roku. Na przestrzeni lat był wielokrotnie konserwowany i modernizowany. Dwie główne przebudowy przeszedł w 1949 i 1997 roku. Właśnie pod koniec lat 90. ubiegłego wieku uzyskał obecny kształt. Wiele elementów trzeba było wymieniać już po czterech latach. W 2001 roku wybuch w pobliskich zakładach poważnie uszkodził budowlę, konieczne były naprawy. W 2005 roku obiekt wyposażono w nowe telebimy. Widoczna zmianą była też wymiana siedzisk na biało-fioletowe.

Kolejne znaczące zmiany miały być wprowadzone przed Euro 2016. Ogłoszono konkurs architektoniczny, mówiono o zwiększeniu pojemności stadionu i jego unowocześnieniu. W 2012 roku lokalne władze wycofały się z niektórych wcześniejszych pomysłów. Decydującą rolę odegrała konieczność ograniczenia wydatków. Budżet zmniejszono o około 30 mln euro, prawie połowę planowanych początkowo kosztów. Oznaczało to m.in. rezygnację z takiego zaaranżowania stadionu, by można było łatwo urządzać na nim koncerty i inne wielkie imprezy nie związane ze sportem. Trzeba się było pożegnać także z myślą o drugim poziomie trybun dla dodatkowych kilku tysięcy kibiców, a także z zewnętrzną promenadą wokół obiektu. Pojemność stadionu nie tylko nie wzrosła, ale wręcz się zmniejszyła. Priorytetami były bezpieczeństwo i wygoda użytkowników, a nie maksymalna liczba miejsc. W trakcie prac modernizacyjnych przebudowano za to otoczenie stadionu, strefę wejściową z kasami oraz boisko. Obecnie mieści ok. 33 000 kibiców.

Władze miasta zainwestowały za to w transport publiczny, co powinni docenić kibice dojeżdżający do stadionu komunikacją miejską. Zaletą obiektu jest niewielka odległość dzieląca Stadium de Toulouse od centrum miasta. To niewiele ponad trzy kilometry, więc w razie potrzeby dystans można pokonać bez większego wysiłku pieszo. Albo na rowerze, bo francuskie „różowe miasto” ma dobry system miejskich wypożyczalni, Vélô Toulouse.
Stadion wybudowany został na niewielkiej wyspie, w otoczeniu zieleni.

  • 1
  • 2
przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Caroline Léna Becker, Wikimedia Commons
Data publikacji: 2.06.2016 11:33
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.