archirama.pl

Stadiony na Euro 2016. Tuluza

Stadium de Toulouse  to najmniejszy z obiektów Euro 2016i sódmy pod względem wielkości stadion Francji z miejscami dla ok. 33 000 kibiców

Stadiony na Euro 2016: Tuluza

Stadium de Toulouse. Jeden ze stadionów Euro 2016

Fot: Caroline Léna Becker, Wikimedia Commons

Stadion miejski w Tuluzie ma już długą historię. Został oddany do użytku już w 1937 roku. Na przestrzeni lat był wielokrotnie konserwowany i modernizowany. Dwie główne przebudowy przeszedł w 1949 i 1997 roku. Właśnie pod koniec lat 90. ubiegłego wieku uzyskał obecny kształt. Wiele elementów trzeba było wymieniać już po czterech latach. W 2001 roku wybuch w pobliskich zakładach poważnie uszkodził budowlę, konieczne były naprawy. W 2005 roku obiekt wyposażono w nowe telebimy. Widoczna zmianą była też wymiana siedzisk na biało-fioletowe.

Kolejne znaczące zmiany miały być wprowadzone przed Euro 2016. Ogłoszono konkurs architektoniczny, mówiono o zwiększeniu pojemności stadionu i jego unowocześnieniu. W 2012 roku lokalne władze wycofały się z niektórych wcześniejszych pomysłów. Decydującą rolę odegrała konieczność ograniczenia wydatków. Budżet zmniejszono o około 30 mln euro, prawie połowę planowanych początkowo kosztów. Oznaczało to m.in. rezygnację z takiego zaaranżowania stadionu, by można było łatwo urządzać na nim koncerty i inne wielkie imprezy nie związane ze sportem. Trzeba się było pożegnać także z myślą o drugim poziomie trybun dla dodatkowych kilku tysięcy kibiców, a także z zewnętrzną promenadą wokół obiektu. Pojemność stadionu nie tylko nie wzrosła, ale wręcz się zmniejszyła. Priorytetami były bezpieczeństwo i wygoda użytkowników, a nie maksymalna liczba miejsc. W trakcie prac modernizacyjnych przebudowano za to otoczenie stadionu, strefę wejściową z kasami oraz boisko. Obecnie mieści ok. 33 000 kibiców.

Władze miasta zainwestowały za to w transport publiczny, co powinni docenić kibice dojeżdżający do stadionu komunikacją miejską. Zaletą obiektu jest niewielka odległość dzieląca Stadium de Toulouse od centrum miasta. To niewiele ponad trzy kilometry, więc w razie potrzeby dystans można pokonać bez większego wysiłku pieszo. Albo na rowerze, bo francuskie „różowe miasto” ma dobry system miejskich wypożyczalni, Vélô Toulouse.
Stadion wybudowany został na niewielkiej wyspie, w otoczeniu zieleni.

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Caroline Léna Becker, Wikimedia Commons
Data publikacji: 2.06.2016 11:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!