Architektura
ARCHITEKTURA

„Steel Lady” - dom jednorodzinny w Seulu autorstwa Chae–Pereira Architects

 • Komentarze

Dom jednorodzinny „Steel Lady” w Seulu (Korea) autorstwa Chae–Pereira Architects

Dom jednorodzinny „Steel Lady” w Seulu (Korea) autorstwa Chae–Pereira Architects

 • Wejście do strefy dziennej. Bryła „Steel Lady” - domu jednorodzinnego w Seulu autorstwa Chae–Pereira Architects
 • Błyszcząca powłoka elewacji „ubrana”w stalową kratę. Bryła „Steel Lady” - domu jednorodzinnego w Seulu autorstwa Chae–Pereira Architects
 • Długie wnętrze przestrzeni dziennej. Bryła „Steel Lady” - domu jednorodzinnego w Seulu autorstwa Chae–Pereira Architects
 • Dynamiczna forma klatki schodowej. Bryła „Steel Lady” - domu jednorodzinnego w Seulu autorstwa Chae–Pereira Architects
 • Klatka schodowa widziana jest inaczej z każdego punktu domu. Bryła „Steel Lady” - domu jednorodzinnego w Seulu autorstwa Chae–Pereira Architects

Metalowy kubik ujęty w siatkę, w którym skrył się nieco mniejszy kubik betonowy, w którym z kolei zamieszkała jeszcze mniejsza bryła z drewna. Tak w skrócie wygląda dom jednorodzinny nazwany przez twórców z pracowni architektonicznej Chae–Pereira Architects - „Steel Lady”

Silna i delikatna architektura współczesna ze stali

Dom o wdzięcznej nazwie „Steel Lady” znajduje się na wydłużonej działce przy drodze w Itaewon w Seulu (Korea). Dom jednorodzinny jest delikatnie zakrzywiony a jego forma zupełnie odstaje od sąsiednich, ukrytych za wysokimi ścianami. Jego powierzchnia całkowita to 365 mkw. Bryła domu musiała być zaprojektowana tak, aby sprostać wielu ograniczeniom prawnym i konserwatorskim (np. niska wysokość zabudowy). Autorami projektu są projektanci z pracowni architektonicznej Chae–Pereira Architects.

Wnętrza „stalowej lejdi” tworzą sekwencję widoków na kuchnię, jadalnię i salon. Najbardziej interesująca jest dynamiczna przestrzeń klatki schodowej.

Na pierwszym piętrze zlokalizowany jest pokój dzienny połączony z kuchnią i jadalnią, czyli tzw. przestrzeń dzienna. Dłuższa ściana domu ma ok. 14 metrów. Wspomniana klatka schodowa widziana jest z niemal każdego punktu we wnętrzu. Jej różnorodny kształt zapewnia nie tylko funkcję komunikacyjną ale również miejsca do siedzenia a nawet leżenia, co nawiązuje do koreańskiego stylu życia „blisko podłogi”. Schody w tym domu to zatem nie tylko komunikacja ale estetyczna i funkcjonalna część przestrzeni salonowej. Funkcję siedzisk spełniają również głebokie parapety w oknach. Na trzecim piętrze znajdują się połączone ze sobą sypialnia i łazienka.

Zewnętrzna, elewacyjna powierzchnia domu składa się z delikatnej, podwójnej warstwy ze stali nierdzewnej. Jedna warsta jest gładka dzięki czemu odbija światło dzienne oraz kształty i kolory otoczenia. Druga warstwa to siatka, która nadaje industrialnego charakteru formie. Bo w subtelnej „Steel Lady” drzemie równeiż siła.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.