Architektura
ARCHITEKTURA
Studia architektura. Jak zdać egzamin z rysunku?

Rekrutacja architektura. Rekrutacja na studia 2013. Jak zdać egzamin z rysunku na studia architektura? Czy dobry wynik z egzaminu z rysunku zagwarantuje nam dostanie się na studia?

 • Komentarze

Studia na architekturze

Studia na architekturze

Fot: Photos.com

Rekrutacja architektura. Studia architektura. Rysunek na egzaminie. Wszystkie uczelnie publiczne, na których prowadzone są studia architektura, przeprowadzają egzamin z rysunku dla kandydatów. Wokół egzaminu krąży wiele opowieści. Czy trzeba uczyć się rysunku? Czy wynik z egzaminu zaważy na naszym przyjęciu na studia?

Rekrutacja architektura. Studia architektura wymagają odpowiednich predyspozycji kandydatów na ten kierunek. Niestety sama zdana matura nie wystarczy aby zacząć naukę na kierunku architektura i urbanistyka. Przystąpienie do egzaminu z rysunku jest tu priorytetową sprawą. Jednak aby zdać dobrze egzamin z rysunku nie zawsze trzeba mieć nadzwyczajny talent rysunkowy

Studia architektura – czy trzeba dobrze rysować?

Rekrutacja architektura. Po części stwierdzenie, że kandydat na studia architektura musi dobrze rysować, jest pojęciem względnym. Egzamin sprawdza nie tylko nasze umiejętności rysunkowe. Ma także sprawdzić naszą wiedzę, kreatywność, a przy okazji wymaga od nas przeniesienia naszego pomysłu na papier. Nie zawsze wymaga to bardzo dobrych umiejętności rysunkowych. Jeżeli przekażemy nasz pomysł, w taki sposób aby komisja się nad nim zatrzymała i zastanowiła to wygraliśmy. Jednak nie można zaprzeczyć, że rysunek przydaje się nie tylko na studiach architektonicznych, ale także architektom i ułatwia późniejsza pracę.

Rekrutacja architektura. Warto także dodać, że większość uczelni przeprowadza egzamin z rysunku jedną techniką – ołówkiem. Jest to pewne ograniczenie, ale stawia kandydatów na studia architektura na równi – wszyscy rysują jedną techniką. Jednak niektóre uczelnie, takie jak Politechnika Warszawska, do pewnego czasu pozwalała na rysowanie egzaminu wybraną przez kandydata techniką. W tym roku będzie to technika czarno – biała lub barwna i będzie określona w treści zadania. Opanowanie kilku technik rysunkowych jest bardziej pracochłonne, jednak pozwala na dobranie odpowiedniej dla danej osoby. Nie każdy dobrze rysuje ołówkiem, jednak jest bardzo dobry w rysowaniu cienkopisem, czy malowaniu akwarelą. Jednak pamiętajmy – najważniejszy jest pomysł, dlatego nie musimy bardzo dobrze rysować, musimy umieć sprzedać to co wymyśliliśmy.

Rekrutacja architektura. Czy lekcje rysunku pomagają w zdaniu egzaminu na studia architektura?

Rekrutacja architektura. Na pewno lekcje rysunku ułatwią nam podejście do egzaminu. Będziemy czuli się bardziej pewni. Jednak trzeba po raz kolejny podkreślić – egzamin sprawdza naszą kreatywność i wiedzę, a później rysunek. Nawet najlepiej wyrysowana praca nie dostanie dużej ilości punktów jeżeli będzie bez pomysłu i niczym się nie wyróżni.

Jednak bezspornie można powiedzieć, że kurs rysunku przygotowuje do tego co może nas zaskoczyć na egzaminie. Przede wszystkim egzamin trwa określony czas na jednych uczelniach są to 4 godziny na innych 1,5 godziny. Rysowanie na kursie pod presja czasu pozwala nam oswoić się z tym ograniczeniem i wypracować system, który ułatwi nam zmieszczenie się w ustalonych granicach czasowych.

>> Przeczytaj, jakie sa warunki rekrutacji na studia architektura na rok 2013/2014!

Rekrutacja architektura. Na plus kursów rysunku można zaliczyć zdobywanie wiedzy w zakresie sztuki i architektury. Często spotykamy się z tematami wymagającymi od nas rozróżniania cech charakterystycznych stylu, czy osadzenia rysunku w pewnych ramach czasowych, których wymaga egzamin. Pamiętajmy jednak, że udział w kursie rysunku nie zapewni nam 100% dostania się na studia architektura. Ale im więcej tematów na takim kursie przerobimy tym większe jest prawdopodobieństwo dostania się na architekturę.

Rekrutacja architektura. Matura wystarczy aby dostać się na studia architektura?

Nie. Nawet jeżeli będziemy mieli maksymalne wyniki z egzaminu maturalnego musimy wesprzeć ten wynik egzaminem z rysunku. Jest to wymóg każdej uczelni. Ale dobry wynik z matury nie raz pomaga, bo wtedy możemy dostać nieco mniejsza liczbę punktów za sam egzamin, a nadrobimy to punktami z egzaminu maturalnego.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Photos.com
Data publikacji: 19.06.2013 11:44
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.