archirama.pl

Stylowe mieszkanie. Mieszkania w kamienicach tanieją

Czy mieszkania w kamienicach wrócą do łask? Być może - bo są coraz tańsze. Na dodatek mają swój styl i są kuszącą alternatywą dla standardowych mieszkań w nowym budownictwie.

Kamienica Wrocław

Wrocław zaprasza na majówkę 2012.

Fot: Konrad Kalbarczyk

Jak podaje „Gazeta Wyborcza stereotypowy obraz mieszkania w kamienicy jest mocno negatywny i prawie zupełnie nieprawdziwy. Kamienice kojarzą się ze starymi obdrapanymi elewacjami, zaniedbanymi podwórkami, zimnymi wysokimi przestrzeniami, które bardzo trudno i drogo jest ogrzać. Do tego dochodzą wysokie czynsze i biedni, nieciekawi sąsiedzi zamieszkujący mieszkania socjalne.

>>Wszystko, co powinieneś wiedzieć o miedzi w architekturze na www.copperconcept.org

>>Dlaczego warto stosować instalacje z miedzi na www.akademiamiedzi.pl


>>Dowiedz się więcej o zastosowaniach miedzi na stronach Polskiego Centrum Promocji Miedzi

Oczywiście, obraz ten nie jest zupełnie nieprawdziwy. Takie kamienice i mieszkania co prawda znajdują się np. w niektórych rejonach warszawskiej Pragi, czy w zakamarkach na Mariensztacie, szczególnie jeśli budynki przeznaczone były na mieszkania komunalne. Głupotą byłoby jednak uznawanie, że tak jest wszędzie i skazywanie warszawskich kamienic na powolny rozkład. Mieszkania w większości z nich potrafią być bardzo zadbane, podwórka zielone, a klatki schodowe przyozdobione w odrestaurowane mozaiki – o ile tylko działa prężna wspólnota mieszkaniowa.

Kamienice mają swoje plusy

Wielkim plusem kamienic jest powierzchnia, jaką mają znajdujące się w nich mieszkania. Wcale nie musi być ogromna, aby odczuć w mieszkaniu przestrzeń. To łatwe w miejscu, gdzie sufit jest na wysokości trzech metrów. Kuchnie w kamienicach to zwykle duże, przestronne i dobrze oświetlone pomieszczenia przeznaczone nie tylko do przygotowywania, ale również spożywania posiłków.

Dodatkowo w kamienicach czekają nas niespodzianki - elementy starych zdobień, piece kaflowe, garderoby i spiżarnie. Ich wielką zaletą jest też zazwyczaj doskonała lokalizacja. Kamienice zwykle znajdują się w mocno zurbanizowanych częściach miasta, w pobliżu pełnej infrastruktury miejskiej, sklepów, szkół, uczelni, kawiarni. Jest to ogromne udogodnienie szczególnie dla osób młodych, uczących się.

Według WGN Real Estate, cytowanej przez „Gazetę Wyborczą”, stylowe, 3-pokojowe z balkonem mieszkanie w eklektycznej kamienicy w centrum Wrocławia jesteśmy w stanie nabyć za 4706 zł/m. kw. W Gdańsku podobne mieszkanie kosztować będzie trochę więcej, ok. 5000 zł za metr kwadratowy. Z kolei na warszawskiej Woli 3-pokojowe mieszkanie w przedwojennej kamienicy kosztować będzie 6733 zł/m kw. To ceny wyraźnie niższe  niż na pierwotnym rynku mieszkaniowym.

>>Cosmopolitan. Mieszkanie na wysokim poziomie

Źródło: "Gazeta Wyborcza"  

Europejski Instytut Miedzi uruchomił nowy serwis tematyczny dotyczący miedzi. Wielojęzyczna witryna dostępna pod adresem www.copperalliance.eu/pl

Autor: pam
Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk
Data publikacji: 26.03.2012 11:35

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!