archirama.pl

Sukces Polaków na świecie! Pracownia WXCA wygrała konkurs na projekt architektury Bałtyckiego Parku Sztuki w Parnawie

Pracownia WXCA zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na pływającą galerię krajów Bałtyckich w Estonii. Całość zaprojektowanych obiektów Bałtyckiego Parku Sztuki w Parnawie tworzy Miasteczko Sztuki, które idealnie wpasowuje się w charakter Parnawy, jednocześnie wyróżniając się na tle architektury estońskiego miasta.

Sukces Polaków na świecie! Pracownia WXCA wygrała konkurs na projekt architektury Bałtyckiego Parku Sztuki w Parnawie

Zwycięski projekt autostwa architektów z pracowni WXCA. Całość kompleksu Bałtyckiego Parku Sztuki w  Parnawie składa się z 3 elementów: placu na wodzie otoczonego pawilonami, budynku galerii, a także parku sztuki.

 

Fot: Sebastian Kochel

Celem konkursu na projekt Bałtyckiego Parku Sztuki było wyłonienie koncepcji architektonicznej dla zespołu obiektów o charakterze wystawienniczym, z przeznaczeniem na prezentację osiągnięć z dziedziny architektury, muzyki i literatury, a także filmu czy sztuki mediów. Głównym założeniem konkursowym było zaprojektowanie Bałtyckiego Parku Sztuki w formie jednego obiektu zlokalizowanego na lądzie, który otwarty będzie przez cały rok,  a także dziewięciu pawilonów dryfujących na wodzie, z których każdy ma być przyporządkowany jednemu krajowi bałtyckiemu. Wszystkie pawilony mają być obiektami sezonowymi.

Idea konkursu na projekt Bałtyckiego Parku Sztuki

Założeniem konkursu było zaprojektowanie miejsca, gdzie możliwa będzie prezentacja dorobku kulturalnego wszystkich krajów bałtyckich. Ponadto, konkursowy budynek ma pełnić rolę miejsca wymiany doświadczeń i różnych kultur zacieśniających wspólnotę państw. Najlepszą koncepcję ma architekturę Bałtyckiego Parku Sztuki zaprezentowała pracownia WXCA z Warszawy. Zespół architektów zwycięskiej pracy w składzie: Zbigniew Wroński, Szczepan Wroński, Marta Sękulska – Wrońska, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Michał Czerwiński, Sebastian Kochel, zaproponował stworzenie placu na wodzie, który otoczony będzie pawilonami poszczególnych krajów, a jednocześnie będzie przestrzenią wspólną, sprzyjającą integracji i wymianie dziedzictwa kulturowego.

Architektura kompleksu Bałtyckiego Parku Sztuki

Całość kompleksu Bałtyckiego Parku Sztuki w  Parnawie składa się z 3 elementów: placu na wodzie otoczonego pawilonami, budynku galerii, a także parku sztuki. Pierwszym elementem składowym Bałtyckiego Parku Sztuki zaprojektowanego przez architektów z pracowni WXCA i stanowiącym jednocześnie centrum obiektu jest plac w kształcie kwadratu. Przestrzeń ta umożliwia stworzenie wspólnego dziedzińca eksponującego pawilony dryfujące po wodzie. Obiekt architektury Parnawy został ukształtowany w taki sposób, by umożliwić wszechstronne wykorzystanie placu w zależności od potrzeb. Może on stanowić scenę różnorodnych wydarzeń, pokazów tanecznych czy być miejscem spotkań towarzyskich. Drugi element Bałtyckiego Parku Sztuki stanowi budynek galerii, który swoją architekturą nawiązuje do zabudowy regionów nadmorskich w Europie Północnej. Elementem charakterystycznym są spadziste dachy o dużym kącie nachylenia, których wysokości pozwalają na wystawienie eksponatów o różnej skali. Ponadto, podział dachu umożliwia podzielenie sali wystawowej na mniejsze części, z których każda będzie oświetlana światłem naturalnym rozproszonym poprzez nachyloną połać dachu. Parter galerii w Parnawie stanowi otwartą przestrzeń publiczną, natomiast górna kondygnacja budynku została zaprojektowana jako przestrzeń wystawowa. Ostatnim elementem zwycięskiego projektu autorstwa architektów z pracowni WXCA jest park rozciągający się wokół galerii oraz placu. Jego przestrzeń może stanowić przedłużenie ekspozycji, która znajdować się będzie wewnątrz budynku  Na co dzień będzie on przestrzenią miejskiego skweru dostępną dla mieszkańców miasta. Na terenie parku zaplanowano obiekty służące innym rodzajom aktywności. Część z nich zaprojektowano jako miejsca zadaszone.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: Sebastian Kochel
Data publikacji: 17.12.2013 16:19

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!