Architektura
ARCHITEKTURA

Światowy Dzień Architektury w Opolu

  • Komentarze

Światowy Dzień Architektury - współczesnej i nie tylko

Światowy Dzień Architektury w Opolu, 1 lipca 2016

Fot: materiały prasowe - Izba Architektów RP

Budowa drewnianego pawilonu, dyskusja o roli współczesnej architektury w mieście, bryły i architektura wnętrz w teatrach przyszłości – to niektóre z atrakcji Światowego Dnia Architektury zorganizowanego w Opolu

Światowy Dzień Architektury obchodzony jest w Polsce 1 lipca. Ustanowione w 1996 roku święto jest zwykle okazją do branżowych spotkań. W Opolu władze miasta włączyły się w organizacje wydarzeń, które mają być atrakcją dla mieszkańców miasta, także tych którzy na co dzień nie są szczególnie zaintersowani architekturą współczesną. Opolska Okręgowa Izba Architektów RP i SARP zapraszają na wystawy, wykłady i zajęcia dla dzieci. Centrum wydarzeń będzie miejski ratusz. To w jego sąsiedztwie ma zostać w ciągu jednego dnia wybudowany drewniany pawilon. Budową zajmie się architekt Dawid Rószczka. Ten budowlany performance jest ilustracją wykładu o tradycjach drewnianej architektury japońskiej, szczycącej się imponującą tradycją. To właśnie w Japonii zachowały się najstarsze drewniane budynki na świecie, konstruowane misternie, często bez użycia gwoździ. Niektóre z nich użytkowane są nieprzerwanie od VI wieku. To możliwe dzięki charakterystycznej dla Japonii praktyce – w regularnych odstępach czasu, np. co dwadzieścia lat, wiele świątyń jest całkowicie rozbieranych, a następnie składanych na nowo. Zmienia się budulec, ale szczegóły konstrukcji zdobnicze detale, a nawet metody pracy są takie same jak przed wiekami.

W dość eklektycznym programie wykład o architekturze Japonii sąsiaduje z prezentacją osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu (Zbigniew Maćków), wykładem o przyszłości budynków teatralnych (prof. arch. Andrzej Kadłuczka, prof. arch. Piotr Obracaj), a także otwartą debatą o współczesnej architekturze w mieście. Poza tym w Dniu Architektury otwarte zostaną dwie wystawy, fotografii z Tokio oraz prac architektów Guntera Vogta, Dana Wooda, Carlosa Medelina. Vogt to projektant architektury krajobrazu, autor m.in. terenów zielonych Museum of Modern Art w Kalkucie i Tate Gallery of Modern Art w Londynie. Dan Wood z nowojorskiego biura WORK Architecture Company również zajmuje się zielenią, promując miejskie farmy. Carlos Medelin zajmuje się rewitalizacją w przestrzeni kolumbijskich miast.
Dla dzieci przygotowano warsztaty Miasto z papieru.

Dzień Architektury
1 lipca 2016, Opole
8,9 lipca, Nysa
Więcej informacji: www.izbaarchitektow.pl.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe - Izba Architektów RP
Data publikacji: 29.06.2016 14:01
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.