archirama.pl

Szalony sen cukiernika – restauracja Urban Interiorites w Tokio

Czasami zdarzają się budynki jak ze snu. Przechodnie mijający tokijską restaurację Urban Interiorites muszą się mocno szczypać, gdy widzą obiekt zaprojektowany przez trio architektów Ali Rahim, Tiffany Dahlen i Virginia Melnyk. Restauracja w Tokio wygląda jak odrealniony tort szalonego cukiernika

Restauracja Urban Interiorites

Restauracja Urban Interiorites w Tokio, projekt: Ali Rahim, Tiffany Dahlen i Virginia Melnyk

Fot: archinect.com

Budynku restauracji Urban Interiorites trudno nie zauważyć. Z daleka jego biało-różowa bryła wyróżnia się na tle betonowych i szklanych bloków Tokio. Obiekt stanął przy popularnym pasażu handlowym Omotesando w modnej dzielnicy Harajuku. Niecodzienny projekt to sprawka studentów z University of Pennsylvania School of Design. Za realizację odpowiadał już ich profesor Ali Rahim oraz jego wspólniczki: Tiffany Dawien i Virginia Melnyk.

Budynek łamie wszelkie konwencje estetyczne i funkcjonalne, jakie wykładane są na uczelniach architektonicznych. Jest tak autonomiczny, że trudno zakwalifikować go do jakiejkolwiek szufladki. Elewacje wyglądają jak komórki ciała, pęki kwiatów albo lukrowany tort. W środku dominują już miękkie organiczne formy, niczym mięśnie, tkanki, naczynia krwionośne. Wszechobecne róże, czerwienie i złocenie potęgują efekt bogactwa i przesytu.

W zasadzie brak kątów prostych oraz rozpoznawalnych tradycyjnych kształtów powoduje, że w Urban Interiorites łatwo stracić orientację i rozeznanie, co do skali pomieszczeń. Powstanie ekstrawaganckiej restauracji nie byłoby możliwe bez współczesnych technologii – każdy panel na elewacji i we wnętrzu jest inny i wymagał precyzyjnego komputerowego wyrysowania i laserowego wycięcia w specjalnych tworzywach i masach plastycznych.

Ten szalony tort architektoniczno-dizajnerski mieści w sobie oprócz restauracji sake bar oraz sushi bar. Czy agresywna forma sprzyja jedzeniu i piciu? Nas od samego patrzenia skręca w kiszkach. Co Wy myślicie na temat takiej architektury? Na pewno przeczy całkowicie japońskiemu minimalizmowi. To raczej rozbuchany barok organiczno-organoleptyczny!

Autor: Redakcja
Zdjęcia: archinect.com
Data publikacji: 8.07.2011 15:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!