Para artystów gejów - Lari Pittman i Roy Dowell kupili willę autorstwa Richarda Neutry z wczesnych lat 50. w Crescenta Valley nieopodal Los Angels. Przez kilka lat żyli w nietkniętej perełce modernizmu, początkowo upajając się nostalgią miejsca. Jednak od momentu powstania budynku minęło sporo czasu. Okolica zmieniła się z rolniczej oazy spokoju w kolaż typowy dla amerykańskiego przedmieścia, pełen jednakowych willi.
Modernistyczna ikona projektu Neutry niejednokrotnie był przyczyną dyskomfortu właścicieli budynku. Wielkie okna wychodzące na krajobraz, choć dostarczały panoramicznych widoków, odbierały mieszkańcom intymność. Wyrosłe w pobliżu nowe domy spowodowały, że sąsiedzi zaglądali parze artystów do okien.
Pittman i Dowell mieli dwie możliwości – wykupywać grunty przylegające do ich działki, by zachować nieskalany widok i odpowiednią prywatność albo kupić inny dom. W końcu z pomocą przyszedł im architekt Michael Maltzan, który zaproponował im budowę nowej willi, tuż poniżej starej. Zaproponował im dom o powierzchni 230 metrów kwadratowych, który na nowo interpretuje modernistyczne powiązania architektury z geometrią i ma nietypowy rzut sześciokąta.
W centrum budynku architekt zaproponował wieloboczne, rzeźbiarskie patio, to na ten wewnętrzny dziedziniec otwiera się dom. Natomiast zewnętrzne mury są pełne. Nieliczne okna są tak umiejscowione, że kadrują widoki na okoliczne wzgórza, ale nie pozwalają sąsiadom zaglądać do wnętrza domu pary gejów.
Wieloboczny dom o skomplikowanej siatce ścian, pełnej ostrych narożników, trójkątnych pomieszczeń, jest w kontraście do ortogonalnej willi projektu Neutry. W willi autorstwa Maltzana nie ma też aż takiej otwartości i przejrzystości. Jest wieloznaczność i wieloplanowość. Podróżowanie po domu przypomina zabawę kalejdoskopem – w każdej przestrzeni widzimy następną, która zachęca do dalszej eksploracji. Wrażenie potęguje patio pokazujące przez przeszklenia przeciwległe partie budynku.
Maltzan wykazał się świetnym kunsztem projektując dla Pittmana i Dowella dom o świetnej aranżacji przestrzeni o ciągłym charakterze. Willa zapewnia przy tym poczucie prywatności – marzenie właścicieli, a przy tym jeden z fundamentów architektury obiektu.

-
Druk 3d już od dłuższego czasu zagościł we współczesnej architekturze. Pozwala on na wykonywanie rzeczywistych modeli mebli, domów, czy wieżowców. Jednak są to tylko makiety. Teraz powstał pierwszy wydrukowany dom, w którym można zamieszkać. Co więcej, druk trwał tylko 24 godziny. więcej
-
Architektura wtapiająca się w przyrodę to już pewnego rodzaju trend w polskim budownictwie. Pracownia 81.waw.pl ma kolejny pomysł na projekt domu wkomponowanego w krajobraz otaczającej go działki. więcej
- Wieniec
-
Pracownia architektoniczna BXBstudio Bogusław Barnaś zaprezentowała swój nowy projekt, willę w Ammanie więcej

- ARCHITEKTURA: Budynek mieszkalny wydrukowany w 24 godziny. Przyszłość nowoczesnej architektury?
- ARCHITEKTURA: Architektura w zgodzie z przyrodą. Zobacz pomysłowy projekt domu jednorodzinnego
- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Wieniec
- ARCHITEKTURA: Willa w Jordanii. Bryła wśród zieleni
- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Wiatrołap