archirama.pl

Sześciokątny dom w Kalifornii. Introwertyczna willa

Marzysz o modernistycznej willi z wielkimi oknami na krajobraz? Para amerykańskich artystów szukała właśnie takiego domu w Kalifornii. Marzenie spełnili kupując willę projektu Richarda Neutry i… po krótkim czasie mieli dość życia w ekshibicjonistycznej ikonie architektury. Zamówili nowy projekt domu u Michaela Maltzana. Ten stworzył dla nich sześciokątną willę – idealną dla introwertyków!

Michael Maltzan Pittman Dowell

Czy tak wyglada marzenie domatorów? Dom projektu Michaela Maltzana w słonecznej Kalifornii jest odpowiedzią na silny deficyt prywatności po wcześniejszym mieszkaniu pary artystów w modernistycznej willi Neutry.

Fot: dzięki uprzejmości Michael Maltzan Architecture

Para artystów gejów - Lari Pittman i Roy Dowell kupili willę autorstwa Richarda Neutry z wczesnych lat 50. w Crescenta Valley nieopodal Los Angels. Przez kilka lat żyli w nietkniętej perełce modernizmu, początkowo upajając się nostalgią miejsca. Jednak od momentu powstania budynku minęło sporo czasu. Okolica zmieniła się z rolniczej oazy spokoju w kolaż typowy dla amerykańskiego przedmieścia, pełen jednakowych willi.

Modernistyczna ikona projektu Neutry niejednokrotnie był przyczyną dyskomfortu właścicieli budynku. Wielkie okna wychodzące na krajobraz, choć dostarczały panoramicznych widoków, odbierały mieszkańcom intymność. Wyrosłe w pobliżu nowe domy spowodowały, że sąsiedzi zaglądali parze artystów do okien.

Pittman i Dowell mieli dwie możliwości – wykupywać grunty przylegające do ich działki, by zachować nieskalany widok i odpowiednią prywatność albo kupić inny dom. W końcu z pomocą przyszedł im architekt Michael Maltzan, który zaproponował im budowę nowej willi, tuż poniżej starej. Zaproponował im dom o powierzchni 230 metrów kwadratowych, który na nowo interpretuje modernistyczne powiązania architektury z geometrią i ma nietypowy rzut sześciokąta.

W centrum budynku architekt zaproponował wieloboczne, rzeźbiarskie patio, to na ten wewnętrzny dziedziniec otwiera się dom. Natomiast zewnętrzne mury są pełne. Nieliczne okna są tak umiejscowione, że kadrują widoki na okoliczne wzgórza, ale nie pozwalają sąsiadom zaglądać do wnętrza domu pary gejów.

Wieloboczny dom o skomplikowanej siatce ścian, pełnej ostrych narożników, trójkątnych pomieszczeń, jest w kontraście do ortogonalnej willi projektu Neutry. W willi autorstwa Maltzana nie ma też aż takiej otwartości i przejrzystości. Jest wieloznaczność i wieloplanowość. Podróżowanie po domu przypomina zabawę kalejdoskopem – w każdej przestrzeni widzimy następną, która zachęca do dalszej eksploracji. Wrażenie potęguje patio pokazujące przez przeszklenia przeciwległe partie budynku.

Maltzan wykazał się świetnym kunsztem projektując dla Pittmana i Dowella dom o świetnej aranżacji przestrzeni o ciągłym charakterze. Willa zapewnia przy tym poczucie prywatności – marzenie właścicieli, a przy tym jeden z fundamentów architektury obiektu.

Autor: MD
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Michael Maltzan Architecture
Data publikacji: 10.08.2011 16:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!