archirama.pl

Szklany patchwork w Londynie. Modernizacja uczyniła z biurowca architektoniczne cacko!

Biurowiec z lat 50. przy 55 Baker Street w Londynie przez lata straszył. Jednak modernizacja według projektu Make Architects uczyniła zeń jeden z najciekawszych współczesnych budynków w okolicy. Architekci dodali powyginane fasady szklane, przymykając dawne dziedzińce

Biurowiec przy 55 Baker Street, Londyn

Biurowiec przy 55 Baker Street, Londyn. To wzorcowa modernizacja powojennego budynku. Zyskał on nowe fasady szklane, które domknęły istniejące dziedzińce

Fot: dzięki uprzejmości pracowni Make Architects

Modernizacja obiektów powojennych to wciąż rzadko podejmowany temat przez architektów. Najczęściej obiekty późnego modernizmu zamiast być remontowane są wyburzane. Po macoszemu traktuje się bowiem architekturę poprzedniego pokolenia.

Jednak londyński deweloper, właściciel sporego biurowca przy 55 Baker Street, zamiast burzyć postanowił poddać go całkowitej renowacji. Ze starego budynku została tylko skorupa. Zerwano wszystkie instalacje i stare elementy wyposażenia.

remont i modernizacja

Wymogiem inwestora było przystosowanie biurowca do współczesnego standardu obiektów biurowych oraz uzyskanie jak największej efektywności energetycznej budynku.

Architekci z Make Architects wywiązali się z zadania na medal. Nie tylko biurowiec po remoncie zyskał świetny look, ale stał się budynkiem ekologicznym, zyskując w klasyfikacji budynków zrównoważonych BREEAM ocenę „Doskonały”.

szklane fasady jak patchwork

Biurowiec miał wcześniej duże dziedzińce, które doświetlały pokoje biurowe, ale były niewykorzystaną przestrzenią. Architekci przykryli je szklanymi elewacjami i dachem. Centralny dziedziniec stał się wysokim na 7 pięter atrium z głównym wejściem do obiektu.

Cały parter starego biurowca ożywiono – przeznaczające jego powierzchnię na sklepy, kawiarnie i restauracje, przez co odnowiony budynek stał się przyjaźniejszy dla ludzi.

Architekci wykorzystali do maksimum działkę, na której stoi obiekt. Z tyłu, za biurowcem znajdował się wąski pas terenu, który był zaśmieconym zapleczem. Projektanci zabudowali go ciekawą szeregówką.

Ceglano-szklane domy szeregowe w centrum miasta – to ciekawa alternatywa dla budynków wielorodzinnych. Dopełniają odnowiony biurowiec, który stał się przez to wielofunkcyjnym kompleksem.

wzorcowa renowacja

Duże wrażenie robią fasady szklane. Architekci zastosowali powyginane niczym kartka papieru formy. Wygięcia nie mają jedynie znaczenia estetycznego – wzmacniają stabilność elewacji szklanych.

Dzięki temu fasady te nie mają żadnych dodatkowy słupów czy masywnej konstrukcji wzmacniającej – są bardzo lekkie w wyrazie.

Kompleks biurowy przy 55 Baker Street to wzorcowa modernizacja powojennego budynku. Współczesna technologia spotyka się tutaj z charakterem późnomodernistycznej architektury.

 

Czytaj też: Kolorowe życie studenta. Politechnika Śląska stawia na… energetyczne aule!

Autor: TM
Zdjęcia: dzięki uprzejmości pracowni Make Architects
Data publikacji: 7.02.2012 16:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!