archirama.pl

IDEALNA SZKOŁA. NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO SZUKAMY DOBREJ, IDEALNEJ SZKOŁY

JAKA POWINNA BYĆ DOBRA, IDEALNA SZKOŁA? Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego poszukaliśmy projektów szkoły marzeń. Przejrzeliśmy projekty nowoczesnych szkół: szkoły w Podkowie Leśnej, szkoły w Mysiadle i Umiastowie. To nowoczesna architektura i miejsca przyjazne dla uczniów.

Budynek szkoły w Umiastowie charakteryzuje się też grą kontrastów

Budynek szkoły w Umiastowie charakteryzuje się też grą kontrastów

Fot: Dzięki uprzejmości biura Kilkoro Architekci

Szkoła Podstawowa w Umiastowie

Umiastów planuje budowę nowej szkoły podstawowej. Projekt szkoły powstał w biurze Kilkoro Architekci, przy współpracy NMS Architekci. Dla projektantów najważniejsze stało się stworzenie szkoły przede wszystkim przyjaznej i bezpiecznej dla dzieci, ale także ekonomicznej w utrzymaniu i budowie. Całe założenie nawiązuje do architektury regionalnej. Popularne dwuspadowe dachy przykrywają odpowiednie fragmenty szkoły. Całość przypomina zabudowę segmentową domów jednorodzinnych. Dzięki temu budynek szkoły nie dominuje w otoczeniu tylko doskonale się z nim komponuje. Ze względów ekonomicznych budynek został pokryty grafitowym tynkiem. Aby jednak szkoła podstawowa przyciągała wzrok, moduł strefy wejściowej delikatnie wysunięto z szeregu i pomalowano na kolo biały. W białym kolorze są także okna oraz wnęki, w których je osadzono. Cały projekt szkoły to proste założenie, ale wpisujące się w kanon współczesnej architektury. Architekci udowodnili, że regionalne założenia architektury można lekko zmodyfikować tworząc ciekawy dla użytkowników projekt.

>> Szkoły w Norwegii reprezentuja przyszłość nauczania!

Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle

Gmina Lesznowola pod Warszawą realizuje w oparciu o projekt katowickiego Biura Studiów i Projektów Architektonicznych „FRANTA & FRANTA” największą inwestycję w swoich dziejach – Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle, najnowocześniejszy gminny zespól edukacyjno – kulturalno- sportowy w Polsce. Kompleks obiektów Centrum to nietypowe rozwiązanie zarówno pod względem programu jak i zaproponowanych rozwiązań architektonicznych i technicznych, w tym całego szeregu rozwiązań proekologicznych. Rola Centrum Edukacji i Sportu, wg założeń projektantów - „gminnego ośrodka życia”, ma sprzyjać integracji lokalnej, stworzyć nowy etos miejsca – społecznej identyfikacji – poprzez dostatecznie bogaty program obiektu realizowany w atrakcyjnej formie architektonicznej kompleksu i jego otoczenia. Bezpośrednie sąsiedztwo działki Centrum charakteryzuje się rozległymi otwartymi przestrzeniami z niską 2-4 kondygnacyjną zabudową. Eko-skala miejsca wymusiła ograniczenie stopnia ingerencji w otoczenie. Stąd preferencja w projekcie dla „wtopienia” bryły, jej nie-agresji dla otoczenia mimo dużego programu, dla zieleni oraz form naturalnych. Bryła budynku jest wyrazista, a jej wnętrze przemyślane, funkcjonalne i oryginalne. Zespól edukacyjny składa się z przedszkola, szkoły podstawowej (z podziałem na grupy wiekowe) i gimnazjum. Wyposażony ma być w najnowsze urządzenia komputerowe i multimedialne. Każda część posiadać będzie charakterystyczne elementy barwnej identyfikacji wizualnej wewnętrznej i zewnętrznej (”spektrum barwne”), zielone dziedzińce w patiach, charakterystyczne owalne pokoje nauczycielskie z wglądem zarówno w przestrzeń korytarzy szkolnych, jak i zielonych otwartych dziedzińców oraz wspólną dla całości oryginalną owalną pochylnię łączącą jadalnię i hol z dachem zielonym o funkcjach edukacyjnych. Architekci zadbali, aby było to coś więcej niż zespół szkolny. Zaprojektowano szereg funkcji kulturalnych i rekreacyjno – sportowych przeznaczonych dla wszystkich mieszkańców gminy (wielofunkcyjna sala multimedialna dla 400 osób, sala konferencyjna, biblioteka z czytelnią, sale wystawowe, sale fitness, kręgielnia, wielofunkcyjna hala sportowa z widownią, zespól boisk z bieżnią i trybunami, skate-park, plac zabaw, 25–metrowa wieża widokowa ze ścianką wspinaczkową i trybunami, interaktywny park odkrywców). Jak zapewniają projektanci – z tej szkoły nie będzie się chciało wychodzić. Mają nadzieję, że nie tylko dzieciom….

>> Zobacz jak ciekawie zaprojektować szkołę muzyczną!

Szkoła – ogród w Podkowie Leśnej

Biuro projektowe Grupa 5 Architekci jest autorem projektu szkoły podstawowej w Podkowie Leśnej. Budynek doskonale komponuje się z otoczeniem. Bryła szkoły podzielona została na moduły o wielkości dużego domu jednorodzinnego. Dzięki temu nawiązuje do znajdujących się wokół willi. Dodatkowo w otoczeniu szkoły zaprojektowano dużo zieleni, która w pewnym momencie dociera aż na dach. Elewacje budynku wykonane zostały w jasnych odcieniach, jednak w pewnych momentach wyrastają z nich kontrastowe elementy w kolorze pomarańczowym. Cały budynek przypomina raczej nowoczesna i ogromną willę niż szkołę podstawową, ale dzięki temu szkoła jest przyjazna dla użytkowników.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Dzięki uprzejmości biura Kilkoro Architekci, Dzięki uprzejmości Biura Studiów i Projektów Architektonicznych "Franta & Franta"
Data publikacji: 23.08.2012 12:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!