Architektura
ARCHITEKTURA
Szkoła Zahy Hadid. Budynek idealny dla każdego

Szkoła w Londynie według PROJEKTU ZAHY HADID. Architektura i edukacja na najwyższym poziomie w nowym projekcie!

 • Komentarze

Pionowe podziały szkła wprowadzają rytm w nieregularną bryłę

Pionowe podziały szkła wprowadzają rytm w nieregularną bryłę

Fot: Render © Zaha Hadid Architects
 • Proste i minimalistyczne meble w ciekawych kształtach są częścią wnętrza szkoły
 • Czerwona lekkoatletyczna bieżnia będzie miejscem zmagań młodych sportowców
 • Futurystyczny kształt bryły przyciąga uwagę mieszkańców Londynu
 • Wnętrze szkoły jest przestronne i doświetlone naturalnym światłem
 • Duże połacie przeszkleń zapewniają dobre doświetlenie wnętrza, a także tworzą ciekawą architekturę
 • Wnętrze szkoły zostało wyposażone nowoczesnymi i wygodnymi meblami, które ożywiają surowa bryłę
 • Cała bryła szkoły w Londynie urozmaiciła zabudowę mieszkaniowej dzielnicy tego miasta
 • Dynamiczny kształt bryły, beton połączony ze szkłem. To typowe cechy stylu Zahy Hadid
 • Pionowe podziały szkła wprowadzają rytm w nieregularną bryłę
 • Surowość betonu i lekkość szkła. To połączenie materiałów sprawia, że projekt szkoły jest nowoczesny, ale nie drażni wymyślnymi rozwiązaniami

Projekt londyńskiej szkoły powstał u samej Zahy Hadid, a od dwóch lat uczniowie mogą korzystać z dobrodziejstw, jakie przygotowano dla nich w tym obiekcie. Zobaczcie szkołę prosto od ZAHA HADID Architects! [ZDJĘCIA] Nowy projekt Zahy Hadid.

Funkcjonalność i przestrzeń przede wszystkim

Szkoła projektu biura Zaha Hadid Architects stała się obiektem uwielbianym nie tylko przez tych najmłodszych Londyńczyków. Szkoła powstała w mieszkalnej i zabytkowej dzielnicy Londynu. Brak było tam porządnej szkoły. Obecna powstała w latach 2006 – 2010. Pierwszy rocznik w tym obiekcie zaczął swoją edukacje od września 2010 roku. Zrealizowany obiekt jest połączeniem charakterystycznej dla samej Zahy Hadid architektury oraz funkcjonalności i dostosowania obiektu dla potrzeb dzieci. Przestrzeń szkoły jest otwarta, przejrzysta i przyjazna dla otoczenia. Budynek łączy dwie ruchliwe przestrzenie: Shakespeare Road oraz Loughborough Park.

>> Zobacz najlepsze szkoły w Polsce!

Dobrze dostosowane przestrzenie szkolne zostały uzupełnione o naturalny dostęp światła oraz wykończenie szkoły trwałymi, ale estetycznymi materiałami. Mimo, ze w szkole spotykają się różne kategorie wiekowe architekci postanowili stworzyć przestrzenie wspólne, które będą sprzyjać integracji i komunikacji uczniów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że szkoła była inicjatywą Ministerstwa ds. Dzieci, Szkół i Rodzin. Głównym celem, dla którego szkoła miała powstać było niwelowanie różnic społecznych dzieci z biednych i bogatych rodzin.

Nowoczesna szkoła, przyjemniejsza edukacja

Szkoła składa się z dwóch kondygnacji. Parter został podzielony na trzy fragmenty, do których obowiązują oddzielne wejścia. Pomiędzy poszczególnymi elementami zaprojektowano wspólne patia. Nie zapomniano o zaprojektowaniu boisk. Na terenie szkoły znajdują się one w sumie aż trzy, w tym jedno znacznie większe przeznaczone do gry w piłkę nożną. Dodatkowo każdy może spróbować swoich sił na długiej, czerwonej bieżni.

>> W takich warunkach uczy sie młodzież w Norwegii!

W elewacjach szkoły przeważają duże połacie szkła oraz beton komórkowy. Prawie cała frontowa elewacja szkoły została przeszklona. Widoczne są tylko delikatne podziały kondygnacji i poszczególnych części budynku. Cała bryła tworzy charakterystyczna dla stylu Zahy Hadid dynamiczną architekturę, opartą na pomysłowości i nowoczesności. Zaha Hadid po raz kolejny udowodniła, że potrafi zaprojektować wszystko. Tym razem stworzyła perełkę architektury specjalnie dla najmłodszych.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Render © Zaha Hadid Architects, © Luke Hayes, © Hufton and Crow
Data publikacji: 28.08.2012 11:17
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.