Gościem tegorocznych spotkań z cyklu Perspektywa była Dorota Szlachcic. Architektka znana jest w Polsce przede wszystkim dzięki wrocławskiemu Afrykarium. Budynek mieści jedno z najbardziej nowoczesnych oceanariów w Europie i był nie lada wyzwaniem dla projektantów i wykonawców. Wiele z zastosowanych rozwiązań nie było jeszcze nigdy stosowanych w Polsce. Dorota Szlachcic opowiedziała o trudnościach tej realizacji i ich rozwiązywaniu. Wątkiem przewodnim jej prezentacji było znaczenie konkursów architektonicznych. Ogólne rozważania mogła poprzeć przykładami z własnej praktyki, przedstawiając m.in. oceanarium w mieście Namibe w Angoli oraz zaawansowany technologicznie projekt schroniska w Himalajach (o projekcie pisałem tu>>). Schronisko ma być lekkim budynkiem, jego elementy wnoszone będą w góry na plecach tragarzy. Aby zmniejszyć ciężar i poprawić funkcjonalność, obiekt będzie zbudowany głównie z tkanin. Projekt inspirowany był konstrukcją śpiwora. Autorka koncepcji wykorzystała także najnowsze technologie, takie jak eksperymentalne zastosowanie perowskitów do pozyskiwania energii. Technologia ta dopiero się rodzi, a jedną z kluczowych ról odgrywa polska badaczka. Dr Olga Malinkiewicz opracowała nową, tanią metodę wytwarzania perowskitów, co otwiera drogę do produkcji tanich i elastycznych powłok. Mogą one znaleźć zastosowanie m.in. właśnie w odizolowanych od świata budynkach, takich jak schroniska.
Jak rozmawiać z klientem
Podobnie jak w poprzednich edycjach, sposoby prowadzenia rozmów z klientem prezentował Jacek Rozenek. Trener przypomniał, jak praktyczną umiejętnością jest erystyka. Perswazja, lekka manipulacja i umiejętność zadawania właściwych pytań mogą zdaniem prowadzącego ułatwić pracę architekta i podnieść jej efektywność.
Jacek Rozenek przedstawiał podziały typów osobowości, metody argumentacji, słowa klucze oraz strategie porozumiewania się, których efektem może być sprzedaż projektu czy zawarcie kontraktu na dobrych warunkach. Ale także przekonanie współpracowników do własnego pomysłu.
Trzeci z zaproszonych przez organizatora gości, Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych opowiadał o projektowaniu obiektów hotelowych.
Kolejne cztery spotkania zaplanowano na początek 2016. Szkolenia odbędą się w Katowicach, Krakowie, Łodzi oraz Trójmieście.
Więcej informacji na www.perspektywaspotkania.pl.

-
Najpierw rowerzyści marzyli o jakichkolwiek ściezkach rowerowych, później o asfaltowej nawierzchni. Przyszedł czas na świecące ścieżki więcej
-
Nowe technologie tanieją, systemy „domów inteligentnych” stają się łatwiej dostępne. Które funkcje są przydatne, z których lepiej zrezygnować? więcej
-
Trzy ostatnie spotkania Perspektywa 2016 odbędą się w Katowicach, Łodzi i Gdańsku więcej
-
Dyskusje nie tylko o współczesnej architekturze - Kolejne spotkanie z cyklu Perspektywa tym razem odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie więcej
