archirama.pl

Szkolenia Perspektywa dla architektów

Erystyka, nowe technologie i codzienność projektanta były tematami spotkań Perspektywa w 2015 roku

Architektka Dorota Szlachcic, projektantka Afrykarium we Wrocławiu

Dorota Szlachcic, spotkanie z cyklu Perspektywa

Fot: Perspektywa - materiały prasowe Häfele

Gościem tegorocznych spotkań z cyklu Perspektywa była Dorota Szlachcic. Architektka znana jest w Polsce przede wszystkim dzięki wrocławskiemu Afrykarium. Budynek mieści jedno z najbardziej nowoczesnych oceanariów w Europie i był nie lada wyzwaniem dla projektantów i wykonawców. Wiele z zastosowanych rozwiązań nie było jeszcze nigdy stosowanych w Polsce. Dorota Szlachcic opowiedziała o trudnościach tej realizacji i ich rozwiązywaniu. Wątkiem przewodnim jej prezentacji było znaczenie konkursów architektonicznych. Ogólne rozważania mogła poprzeć przykładami z własnej praktyki, przedstawiając m.in. oceanarium w mieście Namibe w Angoli oraz zaawansowany technologicznie projekt schroniska w Himalajach (o projekcie pisałem tu>>). Schronisko ma być lekkim budynkiem, jego elementy wnoszone będą w góry na plecach tragarzy. Aby zmniejszyć ciężar i poprawić funkcjonalność, obiekt będzie zbudowany głównie z tkanin. Projekt inspirowany był konstrukcją śpiwora. Autorka koncepcji wykorzystała także najnowsze technologie, takie jak eksperymentalne zastosowanie perowskitów do pozyskiwania energii. Technologia ta dopiero się rodzi, a jedną z kluczowych ról odgrywa polska badaczka. Dr Olga Malinkiewicz opracowała nową, tanią metodę wytwarzania perowskitów, co otwiera drogę do produkcji tanich i elastycznych powłok. Mogą one znaleźć zastosowanie m.in. właśnie w odizolowanych od świata budynkach, takich jak schroniska.

Jak rozmawiać z klientem

Podobnie jak w poprzednich edycjach, sposoby prowadzenia rozmów z klientem prezentował Jacek Rozenek. Trener przypomniał, jak praktyczną umiejętnością jest erystyka. Perswazja, lekka manipulacja i umiejętność zadawania właściwych pytań mogą zdaniem prowadzącego ułatwić pracę architekta i podnieść jej efektywność.
Jacek Rozenek przedstawiał podziały typów osobowości, metody argumentacji, słowa klucze oraz strategie porozumiewania się, których efektem może być sprzedaż projektu czy zawarcie kontraktu na dobrych warunkach. Ale także przekonanie współpracowników do własnego pomysłu.  
Trzeci z zaproszonych przez organizatora gości, Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych opowiadał o projektowaniu obiektów hotelowych.
Kolejne cztery spotkania zaplanowano na początek 2016. Szkolenia odbędą się w Katowicach, Krakowie, Łodzi oraz Trójmieście.
Więcej informacji na www.perspektywaspotkania.pl.
Autor: KZ
Zdjęcia: Perspektywa - materiały prasowe Häfele
Data publikacji: 9.12.2015 15:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!