archirama.pl

Szlakiem międzywojennego modernizmu norweskiego – Oslo

Wiele mówi się dziś o norweskiej architekturze, lecz można by odnieść wrażenie, że narodziła się ona wraz z powstaniem Snøhetty. Warto więc spytać – czy przed wspaniałą Operą Narodową nie istniała w Norwegii dobra architektura? My wybieramy się na spacer szlakiem norweskiego przedwojennego modernizmu

Norweski modernizm międzywojenny

Villa Stenersen, proj. Arne Korsmo, 1937-39, fot. John Lord

Klasą dorównuje najwspanialszym europejskim willom modernistycznym. Arne Korsmo, jeden z najbardziej cenionych modernistów norweskich, zaprojektował ją na prywatne zlecenie finansisty i miłośnika sztuki Rolfa M. Stenersena i jego rodziny. Dziś dom udostępniany jest zwiedzającym (dostępne jest zwiedzanie z przewodnikiem), a we wnętrzu podziwiać można wspaniałą kolekcję zgromadzonych przez Stenersena dzieł sztuki.

Gdzie: Tuengen allé 10c

Funkis, czyli norweski funcjonalizm

Jak pisze Ingerid Helsing Almaas, redaktor naczelna najbardziej wpływowego norweskiego miesięcznika architektonicznego Aktitektur N, to nie przypadek, że modernizm z taką łatwością przeniknął do skandynawskiej architektury. Był dobrą odpowiedzią na powojenne potrzeby ubogiej jeszcze wtedy Norwegii, bez problemu wpisywał się też w skandynawskie zamiłowanie do prostoty i funkcjonalności. I po raz pierwszy w historii norwescy architekci inspirację czerpaną z Niemiec, Francji czy Włoch mogli przełożyć na własny język.

Norwegowie doskonale czuli się w modernizmie, bo nadał on „moralną, społeczną i estetyczną wartość temu, co było w zasięgu finansowym większości ludzi”. Dlatego też zaledwie w trzy lata po tym, jak Le Corbusier opublikował swój manifest „W stronę architektury” (wydany po raz pierwszy we Francji w 1923 roku), w Oslo powstał pierwszy norweski budynek funkcjonalistyczny, restauracja Skansen według projektu Larsa Backera (1925-1927, zburzona w 1971 roku).

Potem sprawy potoczyły się szybko – Norwegowie pokochali nową estetykę: przejrzyste formy, proste linie, opływowe kształty, płaskie dachy, jasne kolory i brak ornamentyki. I wielkie okna wpuszczające do wnętrza specyficzne północne światło. Nie bez znaczenia była też ideologiczna otoczka – rodzące się norweskie społeczeństwo socjaldemokratyczne chłonęło obietnicę czystej, zdrowej i wygodnej architektury dla wszystkich. Funkis, jak Norwegowie nazywali nowy styl, zadomowił się na dobre.

Co warto zobaczyć? Zobacz galerię.

Autor: Joanna Jarzyna
Data publikacji: 7.03.2015 17:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!