archirama.pl

Sztuka z Muzeum Narodowego w Warszawie w przestrzeni publicznej

W 1971 narodził się projekt plastycznego opracowania trasy Muzeum Narodowe w Warszawie – Zalew Zegrzyński. Nowa wystawa, przygotowana z wykorzystaniem technik rozszerzonej rzeczywistości przypomina ten śmiały koncept

Z Muzeum Narodowego nad Zegrze - współczesna sztuka przy ulicy

Roman i Eugeniusz Nygowie Propozycje zagospodarowania Trasy Muzeum – Zalew Zegrzyński, 1971, technika mieszana. Współczesna sztuka przy ulicy. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Fot: materiały prasowe Muzeum Narodowego w Warszawie

Trasa W-Z, trasa M-Z

Zalew Zegrzyński, sztuczne jezioro utworzone w 1963 niedaleko Warszawy, ma powierzchnię przeszło 3000 hektarów. W latach 70. ubiegłego wieku zalew stał się jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku mieszkańców stolicy. Wzdłuż brzegu wybudowano ośrodki wypoczynkowe, nad „warszawskie morze” można było też łatwo przyjechać na jednodniowy wypoczynek. W środowisku artystycznym narodził się pomysł wykorzystania popularnej trasy łączącej położone w centrum miasta Muzeum Narodowe z Zalewem. Przestrzeń ta miała posłużyć do prezentowania współczesnej sztuki.

Latem 1971 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się wystawa projektów opracowania plastycznego trasy. Jej pomysłodawcami byli Marian Bogusz i Jerzy Olkiewicz, współpracujący z Działem Sztuki Współczesnej MN i kilkudziesięcioma artystami zafascynowanymi możliwością utworzenia wielkiej plenerowej galerii. Pomysł brzmi dziś nieco nierealnie, ale wówczas wcale nie musiał taki być. Marian Bogusz zaledwie kilka lat wcześniej zorganizował I edycję Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965). W trakcie biennale artyści z zaangażowanymi robotnikami Zakładów Mechanicznych Zamech zbudowali kilkadziesiąt metalowych rzeźb, wyeksponowanych następnie w przestrzeni publicznej miasta.

Jak zmienić przestrzeń publiczną?

Projekt przeznaczony dla Warszawy miał jeszcze większą skalę. Zakładał wyznaczenie trasy z dwoma wyrazistymi punktami na krańcach. Początkiem szlaku miało być rozbudowane Muzeum Narodowe. Rozbudowa miała zwracać obiekt ku Wiśle. Na końcu trasy, w odległości przeszło trzydzieści kilometrów, miała się z kolei znajdować filia muzeum. Przestrzeń pomiędzy nimi miałaby zostać całościowo zaaranżowana i uzupełniona dziełami sztuki. Projekt postulował nie tyle zdobienie obrzeży trasy, co nowe jej zakomponowanie, stworzenie całościowego dzieła.
Propozycje takiego rozwiązania przygotowane przez artystów zostały umieszczone na wystawie. Plansze zachowały się, podobnie jak film z komentarzami autorów, wyjaśniających swoje koncepcje. Od września będzie można je oglądać w warszawskim muzeum. Nowa ekspozycja nie jest rekonstrukcją wystawy sprzed czterech dekad. Współczesne narzędzia i tzw. rozszerzona rzeczywistość mają ułatwić widzom wyobrażenie sobie proponowanych zmian.
Nowa wystawa „Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej” odnosi się do pomysłów z 1971 roku. Temat rozbudowy warszawskiego muzeum wciąż jest aktualny.

Trasa M–Z. Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej
3 września 2015 – 18 października 2015
Projekt realizowany we współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych „Trzecia Fala”
Kuratorzy: Magdalena Nowak (MNW), Łukasz Strzelczyk (STF)

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe Muzeum Narodowego w Warszawie
Data publikacji: 1.09.2015 12:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!