Tegoroczny pawilon The Serpentine Gallery w Londynie zaprojektował światowej sławy szwajcarski architekt - Peter Zumthor. To już jedenasty pawilon z kolei, który stanął w Ogrodach Kensington. Zumthora wspomógł projektant ogrodów Piet Oudolf.
Co roku tymczasowy pawilon dla londyńskiej galerii projektuje inna gwiazda światowej architektury i sztuki. Wśród autorów pawilonu byli już chyba niemal wszyscy wielcy tego świata – w ostatnich latach pawilon projektowali: Jean Nouvel (2010), Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa z japońskiej pracowni SANAA (2009) oraz Frank Gehry (2008).
Pawilon The Serpentine Galery będzie pierwszym zrealizowanym budynkiem Petera Zumthora w Wielkiej Brytanii. Będzie zawierał specjalnie zaprojektowany ogród, nad którym pracował uznany holenderski projektant Piet Oudolf.
Ideą tegorocznego pawilonu jest hortus conclusus – kontemplacyjna przestrzeń, ogród w ogrodzie. Jedno wejście prowadzi do wewnętrznego ogrodu, wyabstrahowanego ze świata zewnętrznego, odciętego od hałasu, ruchu ulicznego i zapachów Londynu. Wsobna przestrzeń hortus conclusus ma być miejscem sprzyjającym odpoczynkowi, siedzeniu, spacerowaniu i kontemplowaniu kwiatów.
W tym pawilonie Zumthor, podobnie jak w swoich poprzednich realizacjach, takich jak termy w Vals w Szwajcarii, czy kaplica brata Klausa w niemieckim Mechernich, podkreśla sensoryczne i duchowe aspekty architektonicznego doświadczenia. Prowadzi przy tym wyrafinowaną grę kompozycji i wykorzystania właściwości naturalntych materiałów, ich faktury i formy, mistrzowsko operując skalą i światłocieniem.
Istotą architektury Zumthora jest wyrafinowany wybór materiałów użytych w taki sposób, by tworzyć kontemplacyjną przestrzeń, która nadaje duchowy wymiar materialnemu obiektowi. Jak zawsze u Petera Zumthora estetyczny cel polega na dokładnym dostosowaniu budynku nie tylko do jego przeznaczenia, ale w równym stopniu do fizycznego ciała użytkowników, nacisk kładziony jest też na emocjonalne doświadczenia, jakie wywołuje architektura.
- 1
- 2

-
Otwórz drzwi, zyskaj dodatkową przestrzeń i relaksuj się komfortowo spędzając czas z bliskimi na świeżym powietrzu. Wiosna w pełni, a BoConcept nawet w obliczu obecnej sytuacji zachęca do znalezienia czasu i chęci, by odpowiednio przygotować outdoorowe przestrzenie – niech będą tak stylowe, jak te domowe! więcej
-
Tym razem nie najwyższy, a najdłuższy drapacz chmur ma szansę na realizację. Być może we współczesnej architekturze rozpocznie się nowy wyścig? Czy to oznacza, że w krajobrazie miast zaczną dominować powyginane wieżowce, które będą bić rekordy długości? Właśnie powstał taki pomysł. więcej
-
Jest jednym z kilku charakterystycznych wieżowców w Warszawie. Miała być ikoną nowoczesnej architektury stolicy, jednak przez długi czas borykała się z licznymi problemami. W końcu Złota 44 uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Poza budynkiem, do użytku zostało również oddane otoczenie wieżowca. Czy teraz w drapaczu chmur zacznie się nowe życie? więcej
-
W Polsce niewiele jest przykładów ciekawych przepraw dla pieszych. Dlatego też warto szukać inspiracji w zagranicznych realizacjach. W Singapurze powstała kładka dla pieszych, której konstrukcja przypomina DNA. Do tego dołożono iluminacje świetlne i obiekt stał się rozpoznawalnym elementem miasta. więcej

- DESIGN: Zaaranżuj swój ogród i balkon marzeń
- ARCHITEKTURA: Najdłuższy drapacz chmur na świecie. Czy rzeczywiście ma szansę powstać?
- ARCHITEKTURA: Wieżowce w Warszawie - Złota 44 z pozwoleniem na użytkowanie. Czy nadeszła nowa era warszawskiego drapacza chmur?
- ARCHITEKTURA: Nowoczesna architektura - kładka dla pieszych przypominająca DNA
- ARCHITEKTURA: Ile wiesz o architekturze Le Corbusiera? Rozwiąż quiz dotyczący ikony nowoczesnej architektury