archirama.pl

Tajemniczy ogród w Londynie – czyli The Serpentine Gallery od Petera Zumthora

Czy architektura może pozwolić uciec od zgiełku Londynu i przenieść w inny, kontemplacyjny wymiar. To możliwe dzięki nowemu pawilonowi The Serpentine Gallery, który zaprojektował Peter Zumthor, laureat nagrody Pritzkera z 2009 roku. Poetycki obiekt stanął w londyńskich Ogrodach Kensington

Tajemniczy ogród w Londynie – czyli The Serpentine Gallery od Petera Zumthora

The Serpentine Gallery - tymczasowy pawilon projektu Petera Zumthora w londyńskich Ogrodach Kensington

Fot: © Peter Zumthor

Tegoroczny pawilon The Serpentine Gallery w Londynie zaprojektował światowej sławy szwajcarski architekt - Peter Zumthor. To już jedenasty pawilon z kolei, który stanął w Ogrodach Kensington. Zumthora wspomógł projektant ogrodów Piet Oudolf

Co roku tymczasowy pawilon dla londyńskiej galerii projektuje inna gwiazda światowej architektury i sztuki. Wśród autorów pawilonu byli już chyba niemal wszyscy wielcy tego świata – w ostatnich latach pawilon projektowali: Jean Nouvel (2010), Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa z japońskiej pracowni SANAA (2009) oraz Frank Gehry (2008).

Pawilon The Serpentine Galery będzie pierwszym zrealizowanym budynkiem Petera Zumthora w Wielkiej Brytanii. Będzie zawierał specjalnie zaprojektowany ogród, nad którym pracował uznany holenderski projektant Piet Oudolf.

Ideą tegorocznego pawilonu jest hortus conclusus – kontemplacyjna przestrzeń, ogród w ogrodzie. Jedno wejście prowadzi do wewnętrznego ogrodu, wyabstrahowanego ze świata zewnętrznego, odciętego od hałasu, ruchu ulicznego i zapachów Londynu. Wsobna przestrzeń hortus conclusus ma być miejscem sprzyjającym odpoczynkowi, siedzeniu, spacerowaniu i kontemplowaniu kwiatów.

W tym pawilonie Zumthor, podobnie jak w swoich poprzednich realizacjach, takich jak termy w Vals w Szwajcarii, czy kaplica brata Klausa w niemieckim Mechernich, podkreśla sensoryczne i duchowe aspekty architektonicznego doświadczenia. Prowadzi przy tym wyrafinowaną grę kompozycji i wykorzystania właściwości naturalntych materiałów, ich faktury i formy, mistrzowsko operując skalą i światłocieniem.

Istotą architektury Zumthora jest wyrafinowany wybór materiałów użytych w taki sposób, by tworzyć kontemplacyjną przestrzeń, która nadaje duchowy wymiar materialnemu obiektowi. Jak zawsze u Petera Zumthora estetyczny cel polega na dokładnym dostosowaniu budynku nie tylko do jego przeznaczenia, ale w równym stopniu do fizycznego ciała użytkowników, nacisk kładziony jest też na emocjonalne doświadczenia, jakie wywołuje architektura.

 

Hortus Conclusus – opis autorski Petera Zumthora

Ogród jest najbardziej intymną częścią krajobrazu. Jest blisko nas. W nim uprawiamy rośliny, których potrzebujemy. Ogród wymaga stałej opieki i ochrony. Otaczamy go, bronimy i troszczmy się o niego. Dajemy mu schronienie. Ogród staje się dla nas miejscem.

Zamknięte ogrody fascynują mnie od zawsze. Zaczątkiem tej mojej fascynacji było oczarowanie ogrodzonymi ogródkami warzywnymi, jakie zawsze występują przy zagrodach w Alpach, gdzie żony rolników często sadzą również przepiękne kwiaty. Uwielbiam obraz tych małych kolorowych prostokątów wyciętych z ogromnych alpejskich łąk, gdzie płoty służą ochronie przed zwierzętami. Jest jeszcze coś, co mnie porusza w tym obrazie ogrodu wygrodzonego z większego, otaczającego go krajobrazu – coś małego tworzy sanktuarium wewnątrz czegoś dużego.

Hortus conclusus, o którym marzę jest otoczony zewsząd ścianami, ale zarazem otwarty na niebo. Zawsze, kiedy wyobrażam sobie ogród w architektonicznym wymiarze, przenoszę się myślami do magicznego miejsca. Myślę o ogrodach, które widziałem, które, wierzę że widziałem, które mam ochotę oglądać, otoczone przez proste ściany, kolumny, arkady lub fasady budynków – osłonięte miejsce wielkiej intymności, gdzie chce się zostać na bardzo długo.

Źródło: www.serpentinegallery.org
Autor: na podstawie materiałów ze strony www.serpentinegallery.org, red.
Zdjęcia: © Peter Zumthor
Data publikacji: 30.06.2011 13:19

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!