Architektura
ARCHITEKTURA

Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie: historia teatrów Europy

  • Komentarze

Europejski Szlak Teatrów Historycznych

Historia Europy opowiedziana przez jej teatry

Fot: www.balticroute.instytut-teatralny.p

Europejski Szlak Teatrów Historycznych – historia Europy opowiedziana przez jej teatry. Nowa wystawa w Operze Narodowej zaczyna się już 9 lutego

Zabytki i ikony architektury

Nowa siedziba Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku czy Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu to wizytówki swoich miast. Taka rola teatralnych budynków ma długą tradycję. Pierwsze teatry wznoszono budowane już w starożytnej Grecji i imperium rzymskim. Od renesansu nieprzerwanie powstają kolejne bryły, projektowane z myślą o innych odbiorcach, potrzebach, dostosowane do ducha czasu.
Nowa wystawa prezentowana w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie przypomina historię teatralnych budynków. Przygotowana przez Gerharda Veigla ekspozycja przedstawia rozwój europejskiego społeczeństwa wyrażony za pośrednictwem działaniach i kształtach teatrów.

Obszerny materiał podzielono na dziewięć działów: doświadczenie śródziemnomorskie, wpływ religii, zmiana społeczeństwa – zmiana budynku, estetyka i technologia, budowanie narodu – ochrona tożsamości, pożar!, przekraczanie granic, wojna, demokracja.

Wystawa jest przygotowana przez sześć muzeów teatralnych z sześciu państw Europy, od warszawskiej Opery Narodowej po Muzeum Teatralne w Teatrze Dworskim w Kopenhadze. Ekspozycja będzie podróżować po Europie od 2015 do 2017 roku. Najpierw jednak, z racji przypadającego na 2015 rok jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, odbędzie się w Warszawie, w siedzibie Teatru Narodowego.


Historia Europy opowiedziana przez jej teatry
9 lutego – 30 kwietnia 2015
Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
Plac Teatralny 1, Warszawa
Więcej informacji na stronach internetowych: www.europeanroute.info; www.balticroute.instytutprzeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: www.balticroute.instytut-teatralny.p
Data publikacji: 3.02.2015 09:11
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.