archirama.pl

Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie: historia teatrów Europy

Europejski Szlak Teatrów Historycznych – historia Europy opowiedziana przez jej teatry. Nowa wystawa w Operze Narodowej zaczyna się już 9 lutego

Europejski Szlak Teatrów Historycznych

Historia Europy opowiedziana przez jej teatry

Fot: www.balticroute.instytut-teatralny.p

Zabytki i ikony architektury

Nowa siedziba Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku czy Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu to wizytówki swoich miast. Taka rola teatralnych budynków ma długą tradycję. Pierwsze teatry wznoszono budowane już w starożytnej Grecji i imperium rzymskim. Od renesansu nieprzerwanie powstają kolejne bryły, projektowane z myślą o innych odbiorcach, potrzebach, dostosowane do ducha czasu.
Nowa wystawa prezentowana w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie przypomina historię teatralnych budynków. Przygotowana przez Gerharda Veigla ekspozycja przedstawia rozwój europejskiego społeczeństwa wyrażony za pośrednictwem działaniach i kształtach teatrów.

Obszerny materiał podzielono na dziewięć działów: doświadczenie śródziemnomorskie, wpływ religii, zmiana społeczeństwa – zmiana budynku, estetyka i technologia, budowanie narodu – ochrona tożsamości, pożar!, przekraczanie granic, wojna, demokracja.

Wystawa jest przygotowana przez sześć muzeów teatralnych z sześciu państw Europy, od warszawskiej Opery Narodowej po Muzeum Teatralne w Teatrze Dworskim w Kopenhadze. Ekspozycja będzie podróżować po Europie od 2015 do 2017 roku. Najpierw jednak, z racji przypadającego na 2015 rok jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, odbędzie się w Warszawie, w siedzibie Teatru Narodowego.


Historia Europy opowiedziana przez jej teatry
9 lutego – 30 kwietnia 2015
Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
Plac Teatralny 1, Warszawa
Więcej informacji na stronach internetowych: www.europeanroute.info; www.balticroute.instytutAutor: KZ
Zdjęcia: www.balticroute.instytut-teatralny.p
Data publikacji: 3.02.2015 09:11

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!