Kolory w architekturze wpływają na samopoczucie i percepcję ludzi. A gdy za kolory bierze się Olafur Eliasson, słynny duńsko-islandzki artysta, wiadomo, że będzie i spektakularnie i sensualnie.
Olafur Elisson manipuluje rzeczywistością
Ten twórca nie raz już zakrzywił rzeczywistość. W Warszawie na Krakowskim Przedmieściu ustawił krwistoczerwony pawilon z wielkim kalejdoskopem z luster. Pawilon, który był częścią kulturalnego programu Polskiej Prezydencji 2011, multiplikował w swoim wnętrzu, poprzez olbrzymie zwierciadła, pejzaż stolicy.
W londyńskiej Tate Modern w przestrzeni Hali Turbin Eliasson umieścił z kolei wielkie, żółte słońce. „The weather project” spowodował, że ludzie spędzali czas w muzeum niczym na plaży lub pikniku, wylegując się w sztucznych promieniach słońca.
kolorowe szyby na dachu muzeum sztuki
Teraz od maja 2011 roku mieszkańcy duńskiego Aarhus mogą z kolei zagłębić się we wnętrze tęczy. „Your rainbow panorama” to stała instalacja artystyczna Eliassona, która stanęła na dachu muzeum sztuki nowoczesnej ARoS.
Budynek muzeum ukończono w 2007 roku, to dzieło pracowni Schmidt Hammer Lassen Architects. Ceglany, dosyć nudny sześcian po ingerencji duńsko-islandzkiego artysty wzbogacił się o mieniący kolorami okrąg, który widoczny jest z daleka – stał się nowym symbolem kulturalnej placówki.
Ponad 3,5 metra nad poziomem dachu wyrosła długa na 150 metrów ścieżka biegnąca po okręgu o średnicy 52 metrów. Ma lekką konstrukcję stalową, przez co zdaje się lewitować nad budynkiem muzeum. Jej ściany obudowują kolorowe tafle szkła, które odpowiadają całemu spektrum barw tęczy – od czerwonego, poprzez pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, aż po fioletowy.
niezwykły punkt widokowy
Instalacja artystyczna „Your rainbow panorama” stała się najefektowniejszym punktem widokowym w całej Danii. Z wnętrza muzeum można się dostać do tęczowego kręgu na dachu poprzez schody lub windę. Spacerując w tęczy można podziwiać panoramę Aarhus i oglądać ja z niecodziennej perspektywy – nie tylko z racji wysokości, ale i poprzez zniekształcające odbiór tafle kolorowego szkła.
- 1
- 2

-
Co łączy najlepszych designerów? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – kreatywność, chęć stworzenia dobrze przemyślanego produktu, który stanie się znakiem czasów, w których żyją oraz poprawienie komfortu życia. Duńskie wzornictwo charakteryzuje się minimalizmem, harmonią, delikatnymi kolorami oraz wysoką użytecznością przedmiotów. Priorytetem są potrzeby, wizje, marzenia oraz charakter odbiorców. Stylowe, modne, funkcjonalne produkty, które cenione są na całym świecie, powstają dzięki wzbogaceniu dziedzictwa duńskiego designu o najnowsze trendy. więcej
-
W rozbudowanym Technoparku Pomerania w Szczecinie znajdą się m.in. sale wystawowe. Surową architekturę wnętrz zmieni sztuka współczesna więcej
-
Projektanci z biura architektonicznego i29 zaprojektowali elegancką i stylową architekturę wnętrz butiku w Amsterdamie. Grafitowa kompozycja to jednocześnie instalacja artystyczna, która przyświeca ideologii 3R: Reduce, Reuse, Recycle więcej
-
Sou Fujimoto to jeden z najbardziej rozsławionych japońskich architektów. Bryła jego projektu - dom Final Wooden House zdobył w 2008 nagrodę World Architekcure Festiwal. Tym razem architekt kontynuuje swoje wizje w formie instalacji artystycznej w jednym z paryskich ogrodów więcej

- DESIGN: Poznaj ludzi, którzy tworzą najlepszy duński design
- WNĘTRZA: Murale w wersji techno. Architektura wnętrz Technoparku
- WNĘTRZA: Architektura wnętrz sklepu AsGoodAsNew autorstwa biura architektonicznego i29 – butik czy instalacja artystyczna?
- ARCHITEKTURA: Rzeźba miejska autorstwa architekta Sou Fujimoto. Lewitujące drzewka i sześciany
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: MONADOLOGIA – artystyczna instalacja sceniczna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej