archirama.pl

TOP 10 najciekawszych pływalni! Pływalnie, które warto odwiedzić podczas wakacji 2013!

Wakacje 2013 już w pełni, dlatego proponujemy wam chwile ochłody w najciekawszych basenach na świecie. Archirama przygotowała dla was ranking TOP 10 basenów!

Marina Bay Sands - podoba wam się taki basen na krawędzi

Marina Bay Sands - podoba wam się taki basen na krawędzi

Fot: Walter Lim / Wikimedia Commons

Wybrane przez nas pływalnie to często perełki architektoniczne, ale z drugiej strony, niesamowite konstrukcje i niepowtarzalne rozwiązania. W którym z zaprezentowanych basenów macie ochotę popływać podczas wakacji 2013? Czekamy na komentarze! Architecture

Nietypowy basen w Indiach - Parinee Ism 

Turyści w Bombaju będą mogli niedługo mieszkać w nietypowym hotelu. Hotel nie będzie gotowy jeszcze na wakacje 2013, ale warto czekać. Najbardziej intrygująca częścią hotelu są kaskadowo ułożone przeszklone baseny. Przylegają one bezpośrednio do tarasów przy pokojach godzinnych. Na projekt hotelu w kształcie litery omega wpadli architekci z biura James Law Cybertecture. Budynek ma 140 metrów wysokości i na każdym jego piętrze znajduje się nietypowy basen. Architecture swimming pool

Nemo 33 – nurkowanie w najgłębszym basenie świata 

Basen Nemo 33 to najgłębszy basen na świecie. Na 33 metrach głębokości można spokojnie szkolić się w nurkowaniu. Basen znajduje się w Belgii. Dla ciekawostki warto dodać, że nietypowy basen wypełnia aż 2 500 000 litrów chlorowanej wody. Temperatura wody przypomina o upalnych wakacjach bo wynosi 30 stopni Celsjusza. Basen został zaaranżowany specjalnie dla nurków, którzy pod wodą mogą znaleźć imitacje podwodnych jaskiń, czy okien.

>> Zobacz TOP 10 zielonej architektury!

Hotel Marina Bay Sands – basen bez krawędzi

Hotel w Singapurze to kolejne nietypowe rozwiązanie dla basenów w kompleksach hotelowych. Pływa się tu na dachu wieżowca, a warto zaznaczyć, że jest to najdłuższy basen znajdujący się na tej wysokości. Basen znajduje się na 55 piętrze i ma aż 150 metrów długości.

Hotel Joule – basen zawieszony nad drogą 

Hotel Joule to kolejny przykład hotelu z nietypowym rozwiązaniem basenu. Hotel znajduje się w Dallas w Stanach Zjednoczonych. Basen zawisł na wysokości siódmego piętra i stał się największą atrakcja pięciogwiazdkowego hotelu. Aby efekt był dla kapiących się, jeszcze bardziej mrożący krew w żyłach, zewnętrzna ściana basenu została całkowicie przeszklona.

The global Warming – pływalnia nad Nowym Jorkiem

Nietypowe graffiti w basenie to reklama HSBC. Graffiti Nowego Jorku widzianego z lotu ptaka cieszy cię dużym zainteresowaniem, biorąc pod uwagę, że pływasz nad taką panoramą. Reklama ma zwrócić uwagę na problem globalnego ocieplenia. Reklama to pomysł agencji Ogilvy & Mather Mumbai.

Dom z basenem nad ziemią 

Hemeroscopium Mouse – tak brzmi pełna nazwa domu z nietypowym basenem. Nietypowa konstrukcja niecki basenowej to także zagwostka dla niejednego konstruktora. Dom znajduje się w Madrycie, a projekt wyszedł z biura Ensamble Studio. Budowę budynku zakończono w 2008 roku.

Arena Badeschiff w Berlinie

To nietypowy basen na rzece w Berlinie. Otwarta pływalnia została zawieszona nad rzeką i stanowi atrakcję turystyczna Berlina. Projekt basenu, wraz z pomostami i zapleczem barów, powstał w związku z impreza projektową City Art eV. Zimą kompleks przekryty jest membraną PCV wewnątrz której znajduje się sauna.

Pływalnia w dżungli Double – Decker

Infinity Swimmong pool – pływalnia w krajobrazie dżungli. Pływalnia ma dwa poziomy. Każdy poziom ma niewidoczne krawędzie stąd zapierający dech w piersiach widok podczas kąpieli. Z krawędziami basenów sąsiaduje widok lasów deszczowych i świątyni Pura Penataran Dalem Segara.

Aquatic Centre for Southamerican Gry

W Kolumbii znajduje się wspaniałe centrum wodne projektu Paisajes Emergentes. Realizacja zakończyła się w 2010 roku i pochłonęła około 10.000.000 dolarów. Wszystkie baseny połączone są ze sobą systemem ogrodów tropikalnych.

Pływalnia na 24 piętrze hotelu - pływaj i poczuj się jak ptak

Na koniec prezentujemy kolejny przykład basenu hotelowego. Tym razem niecka basenowa została zawieszona na 24 piętrze. Hotel należy do grupy Holiday Inn i znajduje się w Szanghaju. Tym razem przeszklone jest dno basenu, przez co każdy kto w nim pływa widzi, przez taflę hartowanego szkła, powierzchnie parteru.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: © James Law Cybertecture, Sergey Markov, www.vodolaz.org/ Wikimedia Commons, John Greenwood / Wikimedia Commons, Nsaa / Wikimedia Commons, Walter Lim / Wikimedia Commons, Bheide / Wikimedia Commons, © Roland Halbe, Paweł Wołejsza, materiały prasowe - Holiday Inn Shanghai - Pudong Kangqiao
Data publikacji: 5.07.2013 09:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!