archirama.pl

TORNADO W POLSCE.Tornadoodporna willa, czyli inteligentny dom odporny na trąby powietrzne

Jak kończy się walka człowieka z żywiołami? Architektura w zetknięciu z katastrofami naturalnymi zazwyczaj przegrywa. Huragan czy tornado rozbijają budynki w perzynę. Ale czy musi być tak zawsze? Architekci z 10 design zamiast walczyć z naturą, wolą się do niej dostosować. Stworzyli niezwykły prototyp domu tornadoodpornego!

Dom odporny na tornado

Dom odporny na tornado i wichury – prototypowa konstrukcja projektu 10 design

Fot: 10 design

Co zrobić, by architektura w zetknięciu z tornadem nie skończyła tak jak domek Dorotki z „Czarnoksiężnika z krainy Oz”? Jak uodpornić budynki na niszczycielską moc huraganu? Można budować mocniejsze mury, cięższe dachy, potężniejsze fundamenty. Ale można jak żółw schować się do muszli.

Właśnie takim tropem, czerpiącym z natury, a nie walczącym z jej potężną siłą, poszli architekci z pracowni 10 design.

dom odporny na tornado

Idea budynku tornadoodpornego wynika z poszukiwań bazujących na nowych technologiach, ale i starych jak świat prawach natury. Łany zbóż nie łamią się pod wpływem wiatru, ale falują, poddają się wiatrowi. Czy nasze domy nie mogłyby podobnie reagować na wiatr?

10 design proponuje, by był to mobilny dom, przykład niszowej wciąż architektury kinetycznej. Budynek oparty byłby na prostych hydraulicznych podnośnikach. Przemieszczałyby one cały budynek w górę i dół. Gdyby czujniki wyczuły naciągający huragan lub nawet silną wichurę, dom chowałby się niczym żółw do skorupy.

Zobacz film: Jak działa dom odporny na tornado

Wpierw zmniejszyłaby się jego bryła, strop i ściany przybliżałyby się do siebie, zasuwając duże przeszklenia. Powstałby kokon, który zjeżdżałby do bezpiecznego doku pod ziemią. Na powierzchni ziemi zostałby tylko opływowy kadłub budynku.

inteligentny samowystarczalny dom

Dom odporny na tornado byłyby naszpikowany ekologicznymi rozwiązaniami. Jego pokrycie tworzyłby ogniwa fotowoltaiczne produkujące prąd. Kevlarowe, półprzeźroczyste pokrycie domu składające się z podwójnej warstwy stanowiłoby świetną izolację przed warunkami zewnętrznymi, z drugiej dostarczałoby rozproszone światło do środka.

Projektanci z 10 design myślą też o pokryciu skóry budynku fotokatalityczną warstwą z węglowymi nanorurkami, które absorbowałyby zanieczyszczenia z powietrza i przemieniały je w paliwo dla podnośników hydraulicznych.

utopia czy realny projekt?

Domy tornadoodporne można by łączyć w całe sieci połączone ze sobą informatycznie. Każdy z budynków rejestrowałby zmiany pogody i razem analizowałby dane interpretując możliwe zagrożenie. W razie niebezpieczeństwa, po alarmowym sygnale syren, całe takie osiedle mogłoby w kilka sekund schować się bezpiecznie pod ziemię.

Brzmi jak mrzonka? Architekci z 10 design przekonują, że projekt jest jak najbardziej realny. Pracują nad budową prototypu domu odpornego na tornado z budowniczymi statków w USA i Afryce. To ze względu na kształt i technologię budynku, bardziej przypomina jacht, stąd też potrzebni są szkutnicy a nie tradycyjni murarze.

10 Design

10 Design to międzynarodowa firma architektoniczna ukierunkowana na chiński rynek. Główne siedziby pracowni mieszczą się w Hong Kongu i Szanghaju, ma też oddziały w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się w planowaniu przestrzennym dużych założeń, budynkach publicznych i komercyjnych. Pracownia stawia też na projekty badawcze i eksperymenty z nowymi technologiami, przy których współpracuje z naukowcami i artystami. Tornadoodporny dom to jeden z przykładów takiej działalności.

Zespół autorski domu tornadoodpornego: Ted Givens, Trey Tyler, Mohamad Ghamlouch, Shane Dale, Dougald Fountain

więcej projektów pracowni 10 design na stronie: www.10design.co

Autor: TM
Zdjęcia: 10 design
Data publikacji: 16.07.2012 07:37

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!