Weranda z widokiem na nowoczesną bryłę w ogrodzie
Obiekt o którym mowa, oraz sąsiadujące z nim bryły podobnych domów jednorodzinnych pochodzą z 1830 roku. Dawniej mieszkały w tym miejscu rodziny tkaczy. Budynek zajmuje obecnie poruszająca się na wózku inwalidzkim, zapracowana mama z gromadką pociech. Architektura współczesna, która powstała jako dobudówka do domu jest odpowiedzią na problemy, z jakimi zmaga się osoba niepełnosprawna. Należą do nich schody, wysokie progi, wąskie pomieszczenia i ciasna przestrzeń, w której ciężko zamanewrować wózkiem.
Celem architektów z londyńskiej pracowni architektonicznej a6 architects było wygodne dla wózka połączenie dwóch poziomów – parteru istniejącego domu oraz posadzki dobudowanego obiektu. Projektanci uczynili to przy pomocy ramp, które dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.
Połączenie domu z nowym budynkiem stanowi weranda, która otwiera się z istniejącej kuchni na ogród. Unosi się ona na grubych, betonowych kolumnach, które są pozostałościami po poprzednim właścicielu i zarazem budowniczym tego małego domu. U stóp werandy rozciąga się przydomowy ogród oraz nowa bryła do której prowadzą wspomniane rampy.
Elewację budynku pokrywa deskowanie w naturalnym kolorze drewna. Kontrastujące z nią wnętrza pomalowane są na biało. Przeszklona weranda pozwala dostrzec ciemny ceglany mur, z którego zbudowany jest właściwy dom. Bryła została zaprojektowana tak, aby ominąć istniejące w ogrodzie drzewo, dzięki czemu architektura współczesna zyskuje unikalną formę. Sta również wzięła się nazwa projektu - Tree House. Powierzchnia nowego obiektu to 57 mkw. Projekt domu został nagrodzony w konkursie RIBA London Small Project Award 2014 oraz RIBA London Award 2014.
Milena Glinoejcka