archirama.pl

Trwa kolejna edycja konkursu na toaletę publiczną – tym razem obiekt powstanie w Poznaniu

Trwa 19. edycja prestiżowego konkursu na projekt koncepcyjny budynku z funkcją toalety miejskiej, organizowanego przez markę KOŁO. Miasto Poznań jest zainteresowane budową toalety wg zwycięskiego projektu konkursowego.

Konkurs na toaletę publiczną

Prace do 19. edycji konkursu na toaletę publiczną można nadsyłać do 5 maja 2017

Fot: Geberit i Koło - informacja prasowa

Zasady konkursu na toaletę publiczną w Poznaniu

Termin nadsyłania projektów upływa 08.05.2017 r., a wyniki zostaną ogłoszone 22.06.2017 r. Konkurs ma charakter otwarty. Udział w nim mogą brać pełnoletnie osoby fizyczne. Uczestnicy konkursu będą ubiegać się o nagrody o łącznej wartości 40 000 zł.

Prace konkursowe oceni jury, w skład którego wchodzą: Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury PW, APA Kuryłowicz & Associates, Robert Konieczny - architekt, szef biura KWK Promes oraz niezależny ekspert Fundacji Miesa van der Rohe, Piotr Libicki - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Estetyki Miasta Poznania, Magdalena Łyszczak - Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, Maciej Dźwig - Dyrektor Usług Komunalnych w Poznaniu, arch. Anna Rybarczyk – Robak - Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania, Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Geberit Sp. z o.o.

Ponadto w dniach 05-15 czerwca 2017 r. na wybrane prace głosować będą internauci. Praca, która zdobędzie najwięcej głosów otrzyma dodatkowe wyróżnienie i nagrodę pieniężną.

Konkurs na toaletę publiczną – gdzie ma być zlokalizowana?

Tegoroczna lokalizacja konkursowa znajduje się w północnej części Starego Koryta Warty obok boiska sportowego przy ul. Estkowskiego w Poznaniu. Zadaniem uczestników jest przygotowanie projektu budynku toalety z funkcjami dodatkowymi. Budynek ma być niezwiązany trwale z gruntem, a funkcje dodatkowe mają zachęcić mieszkańców do aktywnego korzystania z boiska.

Teren starego koryta rzeki Warty, czyli tzw. „Zakole Chwaliszewskie”, położony jest w centralnej części Poznania, pomiędzy Starym Rynkiem a Ostrowem Tumskim, w obrębie ulic: Estkowskiego, Wenecjańskiej, Chwaliszewo, Czartorii, Ewangelickiej, Mostowej i Szyperskiej oraz rzeki Warty. Obszar ten od południa, zachodu i północnego-zachodu otacza dzielnicę Chwaliszewo, będącą do 1969 roku wyspą. W południowej części od niedawna funkcjonuje park miejski natomiast północna część obszaru pokryta jest częściowo utwardzoną nawierzchnią wykonaną na potrzeby parkingów buforowych. Przy ulicy Estkowskiego znajduje się boisko szkolne otoczone zielenią.

Dlaczego toaleta publiczna powstanie właśnie w tym miejscu?

„Dzielnica Chwaliszewo oraz teren starego koryta Warty charakteryzują się dużym potencjałem na stworzenie w tym rejonie reprezentacyjnej dzielnicy miasta. Chwaliszewo znajduje się na turystyczno-historycznej trasie Traktu Królewsko-Cesarskiego, dlatego dla miasta ważne jest dokonanie kompleksowej rewitalizacji zarówno tej dzielnicy, jak i otaczającego ją starego koryta Warty.” – mówi Anna Rybarczyk – Robak, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania.

W Polsce jest za mało toalet publicznych

Konkurs KOŁO od kilkunastu lat zwraca uwagę na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. Zwiększenie ich ilości podniesie jednocześnie jakość mieszkańców. Organizowanie konkursu w tym zakresie pozwala na stworzenie obiektu o ciekawej architekturze i wkomponowanego w zadaną lokalizację.

Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl

Autor: Geberit i Koło - informacja prasowa
Zdjęcia: Geberit i Koło - informacja prasowa
Data publikacji: 9.03.2017 08:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!