Architektura
ARCHITEKTURA

Trzy bryły jednego domu pod Wrocławiem. Nowy projekt PL.architekci

 • Komentarze

Trzy bryły jednego domu pod Wrocławiem. Nowy projekt PL.architekci

Nietypowa forma domu o powierzchni 218 mkw składa się z trzech poprzesuwanych brył z jednospadowymi dachami. Zostały one podzielone na funkcje: wyjściowo – garażową, część dzienną oraz część nocną – prywatną. Dzięki przesunięciom każda z części domu jest dobrze doświetlona, a utworzone w ten sposób podziały stworzyły ciekawa przestrzeń dla wewnętrznego ogrodu.

Fot: PL.architekci
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom _01
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom _02
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom _03
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom _04
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom _06
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom _07
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom _08
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom _09
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom _10
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom _11
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom _12
 • architektura-pl-architekci-bryla-nowoczesny-dom/Thumbs

PL.architekci to autorzy nietypowej bryły domu jednorodzinnego, który powstaje w okolicach Wrocławia. Jego cechą charakterystyczną są trzy różne w formie części oraz charakterystyczny kolor dachu.

Nowy projekt autorstwa PL.architekci jest już w trakcie budowy. Obecnie architekci dopracowują koncepcję wnętrz bryły, a ukończenie całej realizacji planowane jest na przyszły rok. Dom rośnie na jednym z osiedli jednej w podwrocławskich miejscowości. Obecnie inwestorzy mieszkają na wsi. Mimo, że otoczenie i pejzaże na oknem zapierają dech w piersiach, lokalizacja ta ma jeden główny mankament: jest daleko od miasta, co przy wykonywanych zawodach i dwójce dzieci w wieku szkolnym jest bardzo uciążliwe. Innym marzeniem inwestorów był biała bryła domu z płaskim dachem. Niestety, to marzenie szybko zostało rozwiane. Okazało się, że obecny miejscowy plan zagospodarowania nakazuje budowę domów z dachem skośnym o symetrycznych połaciach (choć sąsiednie osiedla z lat 70. maja płaskie dachy).

Dom projektu PL.architekci - przeciwwaga dla okolicznej architektury

Sama działka, na której powstaje bryła domu znajduje się w dość chaotycznej okolicy: sąsiadująca z nią zabudowa to wariacje na temat interpretacji zapisów miejscowego planu. Nie brakuje więc tutaj rozbudowanych dachów w różnych kolorach; niewielkich skromnych domów, ogromnych rezydencji, a także zwykłych szeregowców i wielkopowierzchniowego sklepu. Dodatkowo działka sąsiaduje z obwodnicą osiedla i linią wysokiego napięcia. To wszystko zainspirowało architektów z PL.architekci do stworzenia nietypowej bryły domu. Skoro nie było sensu otwierać domu na okoliczny krajobraz projektanci postanowili stworzyć przestrzeń, która należeć będzie wyłącznie do domu i jego mieszkańców. Otoczyli więc całą działkę po obwodzie dośc wysokim murem. Dzięki temu wygrodzona przestrzeni tworzy enklawę prywatności.

Bryła czy trzy bryły?

Nietypowa forma domu o powierzchni 218 mkw składa się z trzech poprzesuwanych brył z jednospadowymi dachami. Zostały one podzielone na funkcje: wyjściowo – garażową, część dzienną oraz część nocną – prywatną. Dzięki przesunięciom każda z części domu jest dobrze doświetlona, a utworzone w ten sposób podziały stworzyły ciekawa przestrzeń dla wewnętrznego ogrodu.

Cały dom łącznie z dachem jest biały. Architektom zależało by dom mimo nietypowej formy był neutralny dla otocznia i stanowił przeciwwagę dla sąsiedniej zabudowy. Spełniło się też marzenie Inwestorów – mimo dachów skośnych mają dom, który jest bardzo modernistyczny nie tylko w formie, ale przede wszystkim w sposobie działania!

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Dorota Tomaszewska
Zdjęcia: PL.architekci
Data publikacji: 4.12.2013 17:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.