archirama.pl

Tu było, tu stało, czyli o znikającej architekturze Warszawy

Planujesz wycieczkę śladem znikającej architektury Warszawy? Nie zapomnij zabrać ze sobą mapy „Tu było, tu stało 2", na której zaznaczono interesujące budynki wyburzone po 1989 roku.

Tu było, tu stało, czyli o znikającej architekturze Warszawy

Od 1989 roku z mapy Warszawy zniknęło wiele interesujących obiektów, w tym dawny terminal lotniska Okęcie.

Fot: Zbyszko Siemaszko, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zniknęły. Hala Targowa Koszyki, Stadion Dziesięciolecia, Kino Moskwa i inne charakterystyczne obiekty, które były kiedyś częścią architektury Warszawy, dziś stoją już tylko na zdjęciach. Zburzyliśmy je, bo zajmowały atrakcyjne działki w centrum miasta, bo chcieliśmy zapomnieć o poprzednim ustroju, bo nie przystawały do wizerunku nowoczesnej stolicy. Pozostały po nich mapy, plany i fotografie, które gromadzą miłośnicy historii i architektury Warszawy. Jest wśród nich Stowarzyszenie Masław.

Tu było, tu stało

W ramach projektu „Tu było, tu stało" Stowarzyszenie Masław dokumentuje interesujące obiekty architektury Warszawy, które wyburzono po 1989 roku. Najpierw we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstała internetowa mapa zniszczonych lokacji. Potem ukazała się jej wersja drukowana. Teraz dołącza do niej kolejna mapa zatytułowana „Tu było, tu stało 2. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku". Jej premiera odbędzie się w czwartek 28 listopada o godzinie 18.00 w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej 20, a towarzyszyć jej będzie debata.

Mapa miasta, którego już nie ma

Mapa „Tu było, tu stało 2" będzie dwujęzyczna (polsko-angielska) i bezpłatna. Znajdą się na niej zdjęcia i opisy kolejnych 20 obiektów, które zniknęły z architektury Warszawy. Są wśród nich dawne ikony stolicy (terminal Międzynarodowego Dworca Lotniczego Warszawa-Okęcie), interesujące przykłady modernizmu (Zakład Przemysłu Odzieżowego „Cora") i nastrojowe dziewiętnastowieczne budynki (Koszary Grodzieńskiego Pułku Huzarów czy Fabryka Braci Łopieńskich wybudowana w latach 1891-1897). Wiele z nich zburzono w czasie, gdy trwały postępowania o wpisanie ich do rejestru zabytków.

Mapa „Tu było, tu stało 2" przechowuje też pamięć o tych obiektach, które nadal stoją, ale straciły swą architektoniczną wartość z powodu przekształceń. Taki los spotkał między innymi zespół SKS „Warszawianka", wnętrze Dworca Śródmieście i bar „Wenecja".

Ocalić architekturę Warszawy

Jednak Stowarzyszenie Masław chce ocalić od zapomnienia nie tylko to, co miało wartość artystyczną lub historyczną. Docenia też budynki, które znaczyły w wymiarze społecznym: były świadkami historii, tworzyły kulturowy kontekst, przydawały stolicy charakteru i wreszcie zapisały się na stałe w pamięci warszawiaków. Wiele z nich to budynki modernistyczne – zaniedbane, niedoceniane, powszechnie uchodzące za brzydkie i zbędne.

Projekty takie jak „Tu było, tu stało" nie mogą ocalić ich przed zniszczeniem, ale mogą zainteresować warszawiaków problemem dziedzictwa kulturowego w miejskiej przestrzeni. Jeśli im się uda, być może po mapie „Tu było, tu stało 2" nigdy nie powstanie „Tu było, tu stało 3".

Autor: Alicja Szymańska
Zdjęcia: materiały prasowe, Zbyszko Siemaszko, Narodowe Archiwum Cyfrowe
Data publikacji: 25.11.2013 15:29

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!