Historia projektu rozpoczęła się w momencie, kiedy dwóch znanych chińskich malarzy zdecydowało się przenieść na przedmieścia Pekinu, aby żyć i pracować w spokojnej okolicy, w artystycznym sąsiedztwie kolegów po fachu. Projekt Twin Studio Houses powstał właśnie dla nich. Architektura współczesna tego budynku odchodzi jednak od tradycyjnego chińskiego budownictwa domów z dziedzińcem.
Bryła Twin Studio Houses, o powierzchni użytkowej 1488 mkw, różni się od innych chińskich domów. Główną różnicę stanowi organizacja przestrzeni, jakiej dokonali architekci z pracowni Knowspace z Berlina. Obiekt jest zamknięty, ma charakter, można powiedzieć, „introwertyczny”. Zwraca się do wewnątrz tworząc schronienie dla mieszkańców. Objawia się to np. poprzez skierowane do wewnątrz, a nie w stronę ulicy, otwory okienne. Budynek zróżnicowany jest również stopniami prywatności, które rozszerzają się ku dziedzińcowi. Główne pomieszczenia mieszkalne w budynku są zorientowane na południe.
Budynek jest architektonicznym prototypem, który godzi trzy różne zestawienia: otwartość i zamknięcie, życie i praca, a także indywidualizm i zbiorowość. Co ciekawe, program projektowy zakłada przejrzyste wydzielenie dwóch jednostek mieszkalnych, przy jednoczesnym utrzymaniu związku między nimi, w wyniku czego powstała mieszanka przestrzeni prywatnych, wspólnych i publicznych.
Zarówno konstrukcja jak i architektoniczne detale są stworzone przy użyciu lokalnego rzemiosła i materiałów. Realizacja projektu w znacznym stopniu oparta była na praktycznej wiedzy miejscowych rzemieślników, którzy zamienili się, na czas budowy, w sezonowych pracowników budowlanych.
Milena Glinojecka

-
Najdłuższy most na świecie, Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge (HZMB) powstał w Chinach. Przeprawa pobiła dotychczasowego rekordzistę – most Qingdao Haiwan Bridge, również z Chin, który łączy centrum miasta Qingdao z jego podmiejską dzielnicą Huangdao. Nowa przeprawa ma aż 55 km. więcej
- Brąz
-
- Cegła
