archirama.pl

Urbanistyka Szwajcarii i rower miejski

Urban Laboratory to polsko-szwajcarskie warsztaty urbanistyczne. W 2015 roku w siedzibie SARP w Warszawie odbywa się trzecia edycja tego wydarzenia. Główne tematy to transport miejski i proces planowania

SARP - Warsztaty Urban Laboratory 2015
Fot: Urban Laboratory

Warsztaty Urban Laboratory organizowane są przez Ambasadę Szwajcarii w Polsce, czasopismo architektoniczne Hochparterre oraz warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Inicjatorzy spotkania liczą na wymianę doświadczeń i porównanie sytuacji w Polsce i Szwajcarii. Każda edycja warsztatów dotyczy innych zagadnień związanych z planowaniem. Tym razem są to transport w mieście oraz przebieg procesu planistycznego. Prezentacje wygłaszają specjaliści z obu krajów.
Warsztaty trwają dwa dni. Hasło pierwszego z nich dotyczy transportu i brzmi Od roweru po pociąg miejski: mobilność w mieście. Pierwszego października 2015 od 18:00 uczestnicy spotkania rozmawiać będą o przemieszczaniu sie przez dwa miasta tak różne, jak Zurych i Warszawa.

 

Nie tylko rower miejski

Zuryska sieć transportu publicznego uznawana jest przez wielu ekspertów za wzór. Jednak przejazd przez centrum miasta tramwajem trwa długo, niezależnie od słynnej szwajcarskiej organizacji. System jest po prostu tak intensywnie wykorzystywany, że sięga kresu możliwości. Jest jednak głównym środkiem transportu dla rzeszy mieszkańców miasta. W Zurychu samochód nie jest najważniejszy - ma go mniej, niż co drugie gospodarstwo domowe. W razie potrzeby można skorzystać z systemu car sharing "Mobility”. Dzi ała on w Szwajcarii od 1987 roku umożliwiając wypożyczenie samochodu na krótki czas.

Warszawie brak podobnego systemu, ma natomiast coraz lepszą sieć ścieżek rowerowych i rowery miejskie, od niedawna nawet transportowe, jak w Holandii. O modelach miejskiego transportu mówią Dominik Bruehwiller, Zurich Transport Network (ZVV)
oraz Jan Jakiel, Zarząd Dróg Miejskich Warszawa (ZDM).

Architektura przyszłości

Od działki po budynek: proces planowania. – 2. października 2015 (piątek) | 18:00
Projektowanie miasta przyszłości wymaga współpracy różnych grup, często o przeciwstawnych interesach. Drugi dzień warsztatów dotyczy procesu sprawnego planowania.


Urban Laboratory

Siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, ul. Foksal 2, Warszawa
1-2 października 2015

Autor: KZ
Zdjęcia: Urban Laboratory
Data publikacji: 25.09.2015 00:15

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!